skip to Main Content

Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi, Bulgaristan’da sözel ağırlıklı eğitimin verildiği en iyi üniversitelerden biridir. Dünya Üniversiteler sıralamasında,YÖK ün belirttigi ilk 1000 Üniversite arasında yeralmaktadır.Tüm dünya ülkelerinde ve Türkiye de direk denkliği bulunmaktadır.

Bulgaristan’ın en köklü üniversitelerinden biri olan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesinin kuruluşu günümüzden 110 yıl öncesine dayanmaktadır.

Diploması Avrupa ülkelerinde tanınan okulda 83 ayrı dalda eğitim verilmektedir. Yedi farklı fakülte kampüsünden oluşan üniversitede eğitim kalitesi en üst düzeydedir. Ayrıca çeşitli kültürel, sanatsal, sportif aktivite olanakları ve öğrenci klüpleri okulun öğrencilere sunmuş olduğu imkanlardandır. Okulun eğitim kalitesi olarak Avrupa’da eğitim kalitesi bakımından ilk üçe giriyor olması öğrencilerin geleceği açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca okulun çok köklü bir geçmişi vardır. Bu da öğrencilere her anlamda çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Okulun geleneksel mimari yapısı görülmeye değerdir. Şehrin merkezinde olması da öğrenciler için ulaşım konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Okulun ana kapısının önünden her bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir. Okulun derslikleri, kampüsleri, kütüphaneleri, kantini oldukça güzeldir. Yurt kapasitesi olarak öğrencilerimizi kolaylıkla odalarına yerleştirmekteyiz. Fakat yurt oda kalitesi çok iyi değildir.

Üniversitenin Bulgaristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu tarafından son kurumsal akreditasyonu 20 Temmuz 2012 tarihinde verilmiş olup, 6 yıllık geçerliliği bulunmaktadır. Üniversitenin yurtları ‘İÇS’ olarak da bilinmektedir. Yurtlar hazırlık departmanlarının bulunduğu binada yer almaktadır. Derslikler ve yurt odalarının aynı blok içerisinde yer alması öğrenciler açısından büyük bir imkandır. Yurtlarda çamaşırhane mevcuttur. Yurt binasının hemen karşısında Sky City alışveriş merkezi bulunmaktadır. Öğrenciler gerek vakit geçirmek, gerekse kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu alışveriş merkezinden faydalanabilmektedirler. Sofya Kliment Ohridski üniversitesinin öğrencileri yurt bloklarından sadece hazırlık eğitimlerinin sonuna kadar faydalanabilmektedirler.