skip to Main Content
bulgaristan-denizcilik
blank
bulgaristan-denizcilik
blank

Denizcilik @ Varna Naval Academy

Varna Deniz Harp Akademisi 9 Ocak 1881 tarihinde Bulgaristan’ın ilk teknik okulu olarak Deniz Makinesi Okulu adıyla kurulmuştur. Kuruluş yıllarında sadece deniz motor kuvvetleri, ticaret gemileri, atölye ve bitki bilim alanlarında eğitim ve öğretim verilmekteydi. 1904 yılından itibaren sadece deniz kuvvetlerine yönelik teknik personel yetiştirmeye yönelik eğitim verilmeye başlanmıştır. 1960 yılında Uluslar arası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) kabul edilerek, Uluslar arası Denizcilik Eğitim Üyesi olmuştur. O tarihten bu yana Varna Deniz Harp Akademisi tüm dünyada tanınan ve denkliği kabul edilen bir yüksek öğrenim kurulu olmuştur. Yabancı öğrenci kabulüne 1993 yılında başlamış olup ilk mezunlar donanım ve ticaret filoları üzerine verilmiştir.

Denizcilik Üniversitesi adı altında halk tarafından bilinen, Nikola Vaptsarov Deniz Harp Akademisi, Bulgaristan’ın en eski teknik eğitim kurumudur. Sadece Bulgaristan Deniz Kuvvetlerinin gelişmesine değil, aynı zamanda bu ülkenin teknik aydınlarının gelişmesi ve Bulgaristan denizcilik sektörünün yapılandırılmasında da büyük katkılarda bulunmuştur.

Kampüs bünyesinde birçok eğitim ve sosyal tesisleri mevcut olmakla beraber, Balkanların en büyük “Planetaryumu (Gök Bilim Evi) bulunmaktadır.Bu tesislerde disiplinli bir eğitim ve öğretimden geçen öğrencilerin skorları özel değerlendirme yöntemleri ile hesaplanarak tüm dünya limanlarında saygı duyulan birer denizci olmaları amaçlanmaktadır.

Varna Denizcilik Üniversitesi‘nde eğitim hem savunma hem de ticaret filoları için entegre edilmiş olup, mezun olan öğrenciler ister donanmada isterlerse ticaret gemilerinde rahatlıkla görev alabilmektedirler.

Bugün Nikola Vaptsarov Deniz Harp Akademisi, ulusal güvenlik ve savunma, denizcilik ve deniz teknolojileri alanında yüksek öğrenim, eğitim ve araştırma için en prestijli ulusal bir kurumdur. Akademi, üniversite eğitim kurumu olarak Değerlendirme ve Akreditasyon Ulusal Ajansı tarafından akreditasyon almış bulunmaktadır.

Yaz kamplarını kapsayan eğitim ve öğretim esnasında, Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin hemen hepsi kullanılmaktadır.Bununla birlikte mevcut sekiz laboratuar ile üç binden fazla sanal simülasyonlarla da öğrencilere eğitim verilmektedir.

Varna Denizcilik Üniversitesi‘ne katılan her öğrenci öncelikle yüzme ve tekne direksiyon (dümen) ile yelkenli kullanma eğitiminden geçerler.Daha sonraki yıllarda diğer kapsamlı eğitimlere geçerler.Ayrıca öğrencilerin büyük bir kısmı uluslararası tekne, yelkenli ve yüzme yarışmalarına katılmaktadırlar. Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) tam üye olmasından dolayı Varna Denizcilik Üniversitesi mezunu öğrencileri tüm dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilerek tanınmakta olup gerek ticaret, gerekse donanma gemilerinde alanlarına göre görev alabilirler.

Akademinin yapısı üç ana üniteden oluşmaktadır; Gemicilik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Lisans sonrası Çalışmalar Bölümü (PGSD)

Başlıca Bölümler: Gemi Elektronik Mühendisliği, Gemi Elektrik Zabitliği, Uzak Yol Gemi Kaptanlığı, Gemi Tamir Teknolojileri, Filo Liman Teknolojileri ve Gemi Mühendisliği, Güverte Zabitliği, Deniz Haberleşme Zabitliği, Deniz Kuvvetleri Mühendisliği, Deniz Harp Zabitliği / Subaylığı.

  • Kuruluş Yılı 1881
  • Popüler Bölümler Gemi Kaptanlığı, Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Elektronik Mühendisliği
  • Toplam Öğrenci 11000
  • Yıllık Kontenjan 2600