skip to Main Content

Bulgaristanda Doktora

bulgaristanda doktora

Süreç ve Eğitim Dili

Bulgaristanda Doktora eğitimi master eğitiminden sonra, hazırlık eğitimine ilave olarak altı sömestre eğitim görmeniz ile gerçekleşir. Hazırlık eğitimi bir sömestre sürmektedir ve en fazla beşer kişilik sınıflarda eğitim verilmektedir. Doktora eğitiminde öğrenciler ile bire bir ilgilenilip öğrencinin tam donanımlı olarak eğitim alması sağlanmaktadır.

Bulgaristanda Doktora, lisans eğitimden farklı bir süreçtir. Lisans eğitiminde müfredat ve içerik bellidir, çalışır sınavına girer geçersiniz. Takıldığınız noktalarda danışacak ve yardım alacak insanlar bulabilirsiniz. Ama doktorada ne müfredat ne de konuyu sizden iyi bilen birisi yoktur. Seçtiğiniz konuda bu alanın en iyisi olmanız beklenir.

Daha önce kimsenin çözmediği sorunları çözmek zorunda kalırsınız. Herşeyden önce ders alarak ya da araştırma yaparak geniş bir perspektif elde etmeniz ve ardından bir konuda karar kılıp derinlemesine uzmanlaşmanız gerekir.

Bulgaristanda doktora eğitimi alacak öğrenciler İngilizce ya da Bulgarca olarak beş yüz elli saat hazırlık sınıfı dil eğitimi görürler. Sosyal bölümleri alanlar ise dört yüz otuz saat İngilizce ya da Bulgarca hazırlık sınıfı dil eğitimi ve iki yüz seksen saat eğitimini alacakları alan derslerinin eğitimini alırlar. Hazırlık sınıfından sonra okul komisyonunca sözlü ve yazılı sınav uygulanmaktadır.

Dil/alan derslerini başarı ile tamamlayan öğrencilere Bulgaristan Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanmış “Başarı Sertifikası” verilir. Bu sertifika aynı zamanda Avrupa Dil Eğitimi Kurumu tarafından da onaylanmaktadır. Bulgaristanda Doktora eğitiminizi tamamladığınızda “Akademisyen” olarak mezun olursunuz. Dilerseniz üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Ayrıca mühendislik alanlarında Bulgaristanda doktora yapmak isteyen öğrenciler Sofya Teknik Üniversitesinde İngilizce olarak istenilen her bölümde doktora yapma imkânı mevcuttur. Bulgaristanda doktora eğitim süresi üç yıl olup master diplomasına sahip olan öğrenciler müracaat hakkına sahiptirler.

Üniversite ve Alan Tercihi

Hangi üniversite? sorusunun cevabı doktora sonrası amacınıza göre değişir. Eğer amacınız diploma alıp herhangi bir şehrinde ders vermek veya AR-GE kuruluşunda çalışmaksa doktorayı nerede yaptığınız önemi olmayabilir.

Ama marka olmuş okullardan birisine girmek, yurt dışında postdoc yapmak veya özel sektörde danışmanlık yapmak istiyorsanız Sofya Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversitesi, Blagoevgrad Üniversitesi veya D.A.Tsenov Ekonomi Akademisi gibi üniversitelerde doktora yapmak faydalı olacaktır. Hem marka olmaları hem de yurtdışında akreditasyonu yüksek okullar olması nedeniyle bu üniversiteler kariyer hayatınızda önünüzü açacaktır.

Yüksek lisans esnasında ilgi alanınıza giren hoşlandığınız konular hakkında bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. İlgi alanına giren konuları eleyerek daha az sayıya indirin ve en çok hoşunuza giden konulara başvurun.

  • PhD – Felsefe Grubu Doktora Derecesi
  • DBA – İşletme Doktora Derecesi
  • EngD – Mühendislik Grubu Doktora Derecesi
  • MD – Tıp Doktora Derecesi

Danışman Tercihi

Bulgaristan’da doktora sürecinde en önemli iki tercih danışman hoca ve konu seçimidir. Hocanızla ilgi alanlarınız ile çalışma ve iletişim metodlarınızın uyuşması hayati önem taşır. Bununla birlikte araştırma performansı da önemlidir. Kariyer hayatının başındaki akademisyenler araştırma yapma şevkiyle dolu olduğu için sizinle daha çok ilgilenebilir, teşvik edebilir ve yönlendirebilirler.

Yükselme hedefleri için çok çalışmaları gerekmesi onlara bu imkanı tanır. Ancak kariyerinin sonuna ulaşmış bir profesör için yeni makale çıkarmak çok önemli olmayabilir ve size yeteri kadar ilgi gösteremeyebilir. Profesörün tecrübesi genç bir akademisyene göre çok daha fazla olmasına karşın yeni konulara girebilme esnekliği çok daha zayıftır. Yani aklınıza gelen sıra dışı farklı bir konu üzerinde çalışmak istediğinizde sorun yaşayabilirsiniz. Universium olarak bütün bu konularda ve doğru akademik ilişkiler kurmanızda danışmanlık ediyoruz.

Bulgaristan’da Doktora Eğitim Ücretleri

Bulgaristanda Doktora eğitim ücreti yıllık olarak 3500 EURO olarak ücretlendirilmiştir. Doktora eğitimi ücretleri eğitimi alınacak bölümler ve üniversitelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Detaylı bilgileri irtibat telefonlarından bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Devam Zorunluluğu

Bulgaristanda doktora yapmak isteyen bir öğrenci adayı lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış ve mesleki kariyerine başlamış olarak değerlendirilir. Üniversitelerin devam zorunluluğu esnektir.

Bulgaristanda üniversite okumak, fakülteler ve bölümler hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Bulgaristan üniversiteleri tam listesi için buraya tıklayın

Doktora