skip to Main Content

Yurtdışında Üniversite Okumak

yurtdışında üniversite okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında üniversite okumak ve uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak için Avrupa Birliği tam üyesi Bulgaristan’ı tercih edin. Hiç şüphesiz yurtdışında üniversite okumak sosyal ve kültürel açıdan da bir çok olanak sağlayacaktır. Bulgaristan’da üniversite okumanın başlıca avantajları olarak şunları sayabiliriz;

• Sınavsız üniversite giriş sistemi
• Hesaplı eğitim ve yaşam maiyetleri
• Uluslararası diploma geçerliliği
• Zorlaştırılmamış ders geçme sistemi
• 7/24 Yerinde öğrenci danışmanlığı

Eğitim ve Sınav Sistemi

Sınavsız olarak yurtdışında üniversite okumak öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi olmadığı anlamına gelmez. Öğrenciler diploma mezuniyet notuna göre seçilir ve lise ders notlarına göre bölümlere yerleşirler. Öğrencilerimiz için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracı ile yerleşmek istediğiniz bölümün puan durumunu birlikte değerlendiriyoruz.

yurtdışında üniversite okumak

Denklik ve Yatay Geçiş

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yerleşik üniversitelerde aldığınız yurtdışı eğitim çok değerlidir. Türkiye dahil olmak başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika ve İngiltere’nin aralarında olduğu 130’da fazla ülkede geçerlidir. Yurtdışında üniversite okumak, mezun olan öğrencilere bir çok avantajlar sağladığı gibi eğitimi devam eden öğrencilere de diledikleri ülkeye yatay geçiş imkanı sağlar.

yurtdışında üniversite okumak

Konaklama

İki kişilik üniversite yurt odalarında eviniz rahatlığında konaklayabilirsiniz. 7/24 sıcak su, wifi, merkezi ısıtma sistemi, oda içi banyo ve WC standart olarak sunulmaktadır. İsteyen öğrenciler eşyalı ve kullanıma hazır kiralık dairede de konaklayabilir. Aylık ortalama ev kiraları Sofya’da 250-300 Eur, Varna’da 150-250 Eur ve Pleven’de 150-200 Eur civarındadır. Kiralık daire bulunması konusunda öğrencilere emlak danışmanlığı hizmeti de vermekteyiz.

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Sizler için hazırladığımız Maliyet Hesaplama Aracını kullanarak yıllık eğitim ve aylık yaşam maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Eğitim Dili ve Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan’da eğitim dili İngilizce’dir. Yurtdışında üniversite okumak için Bulgaristan’ı tercih eden öğrenciler, 4+4 aylık iki dönemden oluşan hazırlık eğitimnde ilk dönem temel İngilizce gramer eğitimi alan öğrenciler ikinci dönem İngilizce branş dersleri alırlar. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans eğitimine başlayabilirler. Yeterli seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olduğunu düşünen öğrenciler üniversitenin Hazırlık Muafiyet sınavına girebilir ve başarılı olması durumunda hazırlık okumadan lisans eğitimine başlayabilirler.