skip to Main Content
bulgaristan'da üniversite eğitimi
blank
bulgaristan'da üniversite eğitimi
blank

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Kayıt Süreci

Universium, yurtdışı eğitim programları hakkında bilgi almak isteyen herkese ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti vermektedir.

Ücretsiz danışmanlık kapsamında; öğrencinin okul kabul durumunun değerlendirilmesi, okul ve bölüm seçimi, hangi programlara katılabileceği, konaklama seçenekleri, eğitim, yaşam ve konaklama maliyetleri detaylıca görüşülür. Yurtdışında eğitim almaya karar veren öğrencinin hedeflediği kariyere ulaşması için uygun ve profesyonel bir hizmet vererek, hedefine ulaşması sağlamaktadır.

İşlemlerimiz

Öğrenciler okul kayıt evraklarını eksiksiz olarak tarafımıza teslim ettikleri andan itibaren, bir sonraki yıl 1.sınıf okul kayıtlarının yapılıp yerleştirilmesine kadar olan süreçte yapılacak olan tüm işlemler şirketlerimizin sorumluluğundadır.

İlk olarak öğrencilerimizin evraklarının Bulgaristan’da tercüme işlemlerini yaptırmaktayız. Evraklar Bakanlık ve okul işlemlerine tabi tutulacağından dolayı Türkiye’de yapılmış olan tercümelerin geçerliliği bulunmamaktadır. Tercüme aşamasından sonra öğrencinin okul ön kayıt ve yurt ön kayıt işlemleri yapılmaktadır.

Okul ve Yurt Ön Kayıt İşlemi

Okul ve yurt kayıt işlemlerinde yatırılması gereken harçlar tarafımıza ödediğiniz danışmanlık ücretinin içinden ödenmektedir. On -on beş gün içinde (yoğunluk durumuna göre) öğrencilerimize okul ön kayıt belgemizi aldığımızı bildirmekteyiz. Okul ön kayıt belgesi, evrakları eksiksiz olarak okula teslim ettiğimize dair ve okulumuzun bu evrakları bizden teslim aldığına dair üniversitenin rektörü tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş resmi bir belgedir.

Bakanlık Onayı

Tercüme ve okul ön kayıt işlemleri tamamladıktan sonra, evrakların Bakanlık onayı bekleme süreci başlamaktadır.
Bakanlık onayı yaklaşık olarak kırk beş gün yani bir buçuk ay sonunda alınabilmektedir. Haziran ayında kayıt yaptıran öğrencilerimizin Bakanlık onayı ağustos ayının ilk haftasında elimize ulaşmaktadır.

Vize İşlemleri

Bakanlık onay belgesi alındıktan sonra vize işlemleri başlamaktadır. Alınacak olan vizenin türü D tipi olup altı aylık çok girişli bir vizedir. Vize müracaatı için gerekli resmi belgeler tarafımızca öğrenciye ulaştırılmaktadır.

Bu vize tipi, oturum vizesi olduğundan işlemler Dış İşleri Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu yüzden vize bekleme süresi kırk beş günlere çıkmaktadır. Bakanlık Onayı ve vize işlemleri toplam üç ay sürmektedir.

Oturum Kartı İşlemleri

Öğrenci eğitimine başladığı ilk on ile on beş gün içinde d tipi vizesi oturum kartına dönüştürülmektedir.
Bu işlemler de danışmanlarımızın refakatinde yapılmaktadır. Oturum kartı çıkarıldığında öğrenci sonraki Bulgaristan girişlerini kartını göstererek yapmaktadır. Bir daha vize müracaatı yapılmamaktadır.

Plovdiv şehrinde üniversitelerde öğrenime başlayan öğrenciler oturum kartı işlemleri için Bulgaristan’daki bankalarda 1.000 Leva, Sofya şehrinde öğrenime başlayan öğrenciler oturum kartı işlemleri için bankalara 500 Leva teminat göstermek zorundadırlar.

Bu teminatlar işlem yapılır yapılmaz bankadan geri çekilebilmektedir. Bir yıllık oturum kartı harcı 300 Euro, altı aylık oturum kartı harcı 150 Euro’dur. Ayrıca Bulgaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler pasaport sürelerini uzatabilmek için Türkiye’ye gelmek zorunda değillerdir. Bu işlem oturum iznini aldıktan sonra Bulgaristan’da da yapılabilmektedir. Bir yıllık pasaport uzatma işlem ücreti 22 $’dır.

Ayrıca öğrencimizin Bulgaristan Üniversitelerinde eğitime başladığı ilk yıl (isteğe bağlı olarak) devamsızlık ve ders notları periyodik dönemlerle ebeveynlerine bildirilmektedir. Danışmanlık hizmetimiz bir yıl sürmektedir.

Saydığımız tüm hizmetler tarafımıza ödemiş olduğunuz danışmanlık ücretimize dâhildir. Öğrencimiz ve velilerimiz sonraki yıl tekrar profesyonel danışmanlık hizmeti istediklerini belirtirlerse, daha az bir miktar ödeyerek danışmanlık hizmetimizden faydalanabilmektedirler.