skip to Main Content
giriş notu hesaplama aracı
blank
giriş notu hesaplama aracı
blank

Not Hesaplama Aracı

Siz değerli öğrencilerimiz için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracı ile okumak istediğiniz bölümün kriterlerine göre notlarınızı birlikte değerlendiriyoruz.

Bulgaristan’da üniversite lisans eğitimi programlarından birine kayıt olmak isteyen öğrenci iki eşikten geçmek zorundadır. Birincisi lise diploması mezuniyet notu yeterliliği, diğeri okumak istediği bölümün ilişkili olduğu derslerin yıl sonu ortalamalarının yeterliliğidir.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler için lise biyoloji ve kimya notlarına, mühendislik bölümleri için lise matematik ve fizik notlarına, sosyal ve idari bilimler fakültelerinde okumak isteyenlerin ise sadece diploma notuna bakılır.

Notları tutan ve Bulgaristan’da okumaya karar vermiş öğrenciler hiç vakit kaybetmeden kayıt evraklarını hazırlamaya başlayabilirler. Notları tutmayan öğrenciler Bulgaristan’da ilk yıl okuyacakları hazırlık eğitimi sırasında düşük olan notlarını yükseltebilir ve takip eden bir sonraki akademik yılda lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Yükleniyor