skip to Main Content

Bulgaristanda Tıpta Uzmanlık Eğitimi

Tıpta Uzmanlık @ St.Kliment Ohridski University

Dünya üniversiteler sıralamasında ilk bin içerisinde yer alan ve Universium olarak oldukça geniş bir kontenjana sahip olduğumuz St.Kliment Ohridski Üniversitesi Tıpta Uzmanlık Eğitimi için öğrencilerin öncelikli tercihidir.

Köklü geçmişi ve modern teçhizatlarla donanımlı hastanesi ile St.Kliment Ohridski Üniversitesinde tıpta uzmanlık eğitimlerini tamamlayan öğrenciler Türkiye dahil dünyanın diledikleri ülkesinde üstelik Bilim Sınavına girmeden iş bulma imkanına sahip olacaklardır.

Bulgaristan’ın bu denli saygın devlet üniversitelerinde eğitim görmek demek; mezun olduğunuz lisans eğitimi sonrası bilgilerinizi artırmak, uzmanlaşmak, dünyanın dört bir köşesinden gelen meslektaşlarınız ve uzmanlarla çok uluslu bir ortamda Avrupa Birliği diploması elde etmek demektir.

Eğitim Dili: Bulgarca

Bulgaristan’da tıpta uzmanlık eğitim dili Bulgarca’dır. Öğrencilerin eğitim gördükleri hastanede hastalar ve diğer doktorlar ile etkili iletişim içinde olabilmeleri için Bulgaristan’ın ana dili olan Bulgarca’ya B2 seviyesinde hakim olmaları gerekmektedir.

Kril alfabesi ilk bakışta bir zorluk algısı oluşturmasına karşın İngilizce veya diğer germen dillerine kıyasla öğrenmesi çok daha kolay bir dildir. İlk iki dersten hemen sonra alfabeyi akıcı şekilde telafuz ettiğinizi görmek sizlere cesaret vermekle birlikte öğrenciler genellikle bütün alfabeyi bir hafta içerisinde ezberlerler. Diğer taraftan dilini öğrendiğiniz ülkede bulunmanız da sizlere ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Boş zamanlarınızda Bulgarca şarkılar dinleyerek ve cizgi filmler izleyerek geçirmeniz bu dil öğrenme sürecini oldukça kısaltacaktır.

Eğitim Ücreti

St.Kliment Ohridski Üniverstesi’nde tıpta uzmanlık eğitim ücreti yıllık 10.000 Euro’dur. Eğitim ücretini 12 eşit taksitte aylık bazda ödeyebilirsiniz.