skip to Main Content

Bulgaristan’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Bulgaristanda Üniversite Okumak

Bulgaristan’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Bulgaristan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, 2007 yılına kadar Türkiye’de yapılan üniversite giriş sınavı ile Bulgar üniversitelerine yerleşebilmekteydiler. 2007 yılında Avrupa Birliği tam üyesi olmasıyla birlikte Bulgaristan kendi sınav sistemini değiştirdi ve sınavsız öğrenci alımına başladı. Sınav sistemindeki bu değişiklik ile Bulgaristan YÖK kılavuzundan çıkmak istediğini ve artık sınavla öğrenci almayacağını bildirdi.

  • Sınavsız üniversite giriş sistemi
  • Hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri
  • İngilizce dilinde eğitim
  • AB diploması ile uluslar arası geçerlilik
  • 7/24 yerinde öğrenci danışmanlığı

Günümüzde, Bulgaristan’da üniversite okumak için yeterli lise diploma notu ve okumak istediğiniz bölümüne göre değişen ilgili dersler notlarına sahip olmanız gerekir. Bu hesaplamayı daha kolay bir şekilde yapabilmeniz için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Bulgaristanda Üniversite Okumak

Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan’da üniverste okumak isteyen öğrenciler 4+4 aylık iki dönemden oluşan hazırlık eğitimnde ilk dönem temel İngilizce gramer eğitimi alan öğrenciler ikinci dönem İngilizce branş dersleri alırlar. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans eğitimine başlayabilirler. Yeterli seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olduğunu düşünen öğrenciler üniversitenin Hazırlık Muafiyet sınavına girebilir ve başarılı olması durumunda hazırlık okumadan lisans eğitimine başlayabilirler.

Ders Geçme Sistemi

Bulgaristan’da üniversite okumak için gelen öğrenciler, diğer ülkelerde uygulanan zorlaştırılmış ders sistemi yerine Türkiye’de uygulanan ders geçme sitemine benzeyen bir eğitim alırsınız. Her dersten 2 vize 1 final ve zayıf derslerinizi kurtarmak için 2 bütünleme sınavına girersiniz.

Konaklama

Avrupa standartlarında iki kişilik üniversite yurt odalarında eviniz rahatlığında konaklayabilirsiniz. 7/24 sıcak su, wifi, merkezi ısıtma sistemi, oda içi banyo ve WC bütün öğrencilere standart olarak sunulmaktadır.

İsteyen öğrenciler eşyalı ve kullanıma hazır kiralık dairede de konaklayabilir. Aylık ortalama ev kiraları Sofya’da 250-300 Eur, Varna’da 150-250 Eur ve Pleven’de 150-200 Eur civarındadır. Kiralık daire bulunması konusunda öğrencilere emlak danışmanlığı hizmeti de vermekteyiz.

Danışmanlığımız

Öğrencinin, okul kaydının yapılmasından Bulgaristan’a geldiğinde karşılanmasına kadar uzanan bir süreci kapsayan detaylı bir danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bakanlıktan kabul mektubu çıkarılması, vize dosyasının hazırlanması, ülkeye varışında karşılanıp okuluna ve yurduna yerleştirilmesi ve eğitimi devam ederken periyodik olarak ziyaret edilmesi danışmanlık hizmetlerimizin bazılardır.

Öğrenci ihtiyaç duyduğu her an kendisine atanan danışmanla ya da Sofya ofisimizle iletişime geçerek destek alabilir.

Faydalı Linkler

St.Kliment Ohridski Sofia Uniersity

Technical University of Sofia

D.A. Tsenov Academy of Economics