skip to Main Content

Yurtdışında Nükleer Enerji Mühendisliği Okumak

Yurtdışında Nükleer Enerji Mühendisliği Okumak

Yurtdışında Nükleer Enerji Mühendisliği Okumak

Gelişen ve nüfusu her geçen gün artan dünyamızda enerji ihtiyacı ve üretimi stratejik öneme sahiptir. Enerji üretiminin ekonomik olmasından daha çok güvenli olması önemlidir. Yurtdışında nükleer enerji mühendisliği okumak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak için Sofya Teknik Üniversitesini tercih edin!

  • Üniversite giriş sınavı yok!
  • Hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri
  • Uluslar arası diploma geçerliliği
  • Karmaşık olmayan ders geçme sistemi

Nükleer enerji, 1789 yılında Uranyum’un keşfi ve 1934 yılında atomun parçalanması ile gelişen bir süreçtir. 2018 itibariyle, 31 ülkede 453 nükleer aktif reaktör, 17 ülkede 57 nükleer reaktörde yapım aşamasındadır. Dünya genelinde nükleer enerji santrallerinde üretilen elektrik dünya elektrik arzının %11’dir. Ülkemizde de Akkuyu sahasında bir nükleer güç santralı yapımı için temel atılmış ve yakın gelecekte işletmeye alınması planlanmaktadır. Yaşanan bu son gelişmeler yurtdışında nükleer enerji mühendisliği okumak ve öğrenci açısından önemini bir kez daha düşünme fırsatı vermiştir.

Maliyet hesaplama aracı

Sofya Teknik Üniversitesi

1947 yılında kurulmuş ve mühendislik alanlarında eğitim veren köklü bir devlet üniversitedir. Kurulduğu günden bugüne 10 binden fazla Türk öğrencinin mezun olduğu saygın bir kurumdur. Amerika ve Avrupa’da yerleşik üniversiteler ile yaptığı akreditasyon anlaşmaları ile çok zengin ders içeriklerine sahiptir.

Giriş notu hesaplama aracı

Sınavsız Üniversite ve Seçme Yerleştirme Sistemi

Sınavsız üniversite sistemine göre yurtdışında nükleer enerji mühendisliği okumak isteyen öğrenciler yeteneklerinin bir göstergesi olan diploma notuna göre seçilir, lise matematik ve fizik not ortalamalarına göre bölüme yerleşirler. Yurtdışında nükleer enerji mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, sınavsız üniversite eğitim sistemine göre bölüme yerleşebilmesi için yeterli lise ders notlarına sahip olmalıdır. Bu hesaplamayı sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak kolayca yapabilirisiniz.

Konaklama

Yurtdışında nükleer enerji mühendisliği okumak için gelen öğrenci ve velisi açısından konaklama, en az eğitim kalitesi ve maliyeti kadar önemlidir. Bulgaristan, Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Avrupa Birliği’nde öğrenci yurtlarında konaklama belirli konfor ve güvenlik standartları ile düzenlenmiştir.

Buna göre bir yurt odasında konaklayacak öğrenci sayısı en fazla iki öğrencidir ve her odanın kendine ait WC/Banyosu bulunmalıdır. Yurtlar, genelde kampus dahilinde ya da okula 300 ila 500 metre yürüme mesafesinde bulunurlar.