skip to Main Content

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize

Bulgaristan, 2007 yılından beri Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Bulgaristan vize başvurusu yapmak ve turistik ya da ticari bir seyahat için öncelikle ihtiyacınız olan kalma süresini belirlemeniz gerekir. İhtiyacınız olan kalma süresine bağlı olarak farklı vize türleri ve şartları bulunur.

  • C-type Turistik Vize
  • C-type 6 Aylık Vize
  • D-type Vize

Farklı vize türleri olsa da genel olarak evrakların %90’ı aynıdır. Vize başvuru evrakları listesini görebilmek için Vize Başvuru Aracını kullanabilirsiniz. D-type vize haricinde Bulgaristan vize başvurusu yapmak için konsolosluğa şahsen gitmenize gerek yok. Firmamız başvuru aşamasından, vize çıkana kadar olan bütün süreci sizler adına yönetmektedir.

Yükleniyor

Bulgaristan Vize Tipleri

C-type Turistik Vize

Bulgaristan, kayak merkezleri, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’den her yıl 1,5 milyona yakın turisti ağırlamaktadır. Turistik seyahat planlarınız için C-type Bulgaristan vize, 15 günlük kısa süreli kalma ihtiyaçlarınız için idealdir.

C-type 6 Aylık Vize

Bulgaristan, Türkiye açısından Avrupa’ya açılan bir kapıdır. Uzun süreli Bulgaristan vize türüne başvuru yapabilmeniz için öncesinde mutlaka kısa süreli bir turistik vize almış olmanız gerekir.

D-type Vize

Ulusal bir vize türü olan D-type vize başvurusu yapabilmeniz için Bulgaristan’da öğrenci ya da ticari temsilci olmanız gerekir. 6 aylık olan bu vize size Bulgaristan’da oturum başvurusu yapma imkanı sağlar. Bu vize türüne başvuru yapmak isteyen öğrencilerin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan öğrenci kabul mektubuna ve yurt belgesine sahip olması gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize Sonuçlanma Süreleri

C-type kısa ya da uzun süreli vize başvuruları ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. D-type vize başvuruları iş yoğunluğuna başlı olarak 30 ila 40 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Evrak eksikliğiniz yoksa ve daha önce bir Avrupa ülkesinden sınır dışı edilmediyseniz başvurunuzun olumsuz sonuçlanması söz konusu değildir.

Shengen Bölgesi

Bulgaristan, 2007 yılından beri Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Buna karşın devam eden bazı altyapısal çalışmalardan dolayı henüz Shengen sistemine dahil edilmemiştir. Bir diğer Avrupa ülkesinden aldığınız Shengen vizeniz ile Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz ancak bugün için Bulgaristan’dan Shengen vizesi başvurusu yapılamamaktadır.