skip to Main Content

Yurtdışında Sınavsız Girilen Üniversiteler

Yurtdışında sınavsız girilen üniversiteler

Sınavsız Eğitim Sistemi

200 yıllık geçmişi ile bir dünya markası olmuş Sofya Üniversitesi St.Kliment Ohridski yurtdışında sınavsız girilen üniversiteler arasında çok popülerdir. Hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri ile Sofya eşsiz güzelliklere ve tarihe sahip yaşanası bir öğrenci şehridir. Bir öğrencinin konaklama dahil yaşam masrafları toplamı aylık 350 Eur’dur.

Yurtdışında sınavsız girilen üniversiteler;

  • Sofia University St.Kliment Ohridski
  • Medical University of Sofia
  • Medical University of Pleven
  • Technical University of Sofia
  • Varna Free University
  • Vuzf University

Denklik

Yurtdışında sınavsız girilen üniversiteler konusunda öğrencilerin en merak ettiği konuların başında denklik durumu gelir. Sınavsız girilecek bir üniversitenin denkliği olmayacağı gibi düşünebilirsiniz. Ancak denklik konusu tamamen eğitimde verilen ders içeriğinin zenginliği ve yeterliliği ile ilgili bir husustur. Diğer taraftan Sofya Üniversitesi dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500 içerinde yer alan bir devlet üniversitesidir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

Yurtdışında sınavsız girilen üniversiteler, öğrenci seçme ve yerleştirme işlemini öğrencinin lise diploma mezuniyet ve ders notlarına göre yaparlar. Öğrenci seçme sistemine göre istenen lise mezuniyet notu 100 üzerinden 62 olmalıdır. Öğrenci yerleştirme sistemine göre bölüme yerleşebilmek için ilgili lise ders notlarının ortalaması yine 100 üzerinden 62 olmalıdır.

Bu hesaplamayı yapabilmeniz için sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Yükleniyor