skip to Main Content

Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak

Yurtdışında diş hekimliği

Diş Hekimliği Lisans Eğitimi

Yurtdışında diş hekimliği okumak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya mı sahip olmak istiyorsunuz? Avrupa’da eğitim kalitesi ve yaşam maliyetleri açısından en ideal eğitim destinasyonu olan Bulgaristan’ı tercih edin.

  • Yüksek lisans derecesi ile mezun olursunuz
  • Hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri
  • Mavi diploma ve uluslar arası geçerlilik

Avrupa Birliği üyesi olan ülkede, yurtdışında diş hekimliği okumak için gelen öğrencileri modern tıbbi ekipmanlar ile donatılmış klinikler karşılar. Ülkede diş hekimliği eğitimi veren iki devlet üniversitesi mevcuttur. Bunlar; 1917 yılında kurulmuş Medical University of Sofia ve 1960 yılında kurulmuş Medical University of Varna’dır.

Eğitim Kalitesi

Yurtdışında diş hekimliği okuyan öğrenciler birinci sınıfta anatomi, fizyoloji ve biyokimya dersleri görürler. Öğrenciler ikinci sınıfta ağız biyolojisi, farmakoloji ve radyografi modülleri üzerine uzmanlaşmaya başlarlar. İkinci sınıf sonunda gerçek hastalar üzerinde tedaviye başlanır. Üçüncü sınıftan itibaren klinik ve hastane çalışmaları artar ve diş hekimliği öğrencisi pratiklik kazanmaya başlar.

Yurtdışında diş hekimliği okuyan öğrenciler aynı zamanda çocuk diş sağlığı, klinik patoloji ve hastalıklar üzerinde de dersler görürler. Dördüncü sınıfta staj saat ve gün sayısı artarken hasta tedavileri de yoğunluk kazanır. Son sınıfta öğrenciler yoğun bir şekilde hastanede çalışırlar. Ağız/çene cerrahisi teknikleri ile ilgili uzman diş hekimlerini ve tedavi uygulamalarını bire bir gözlemleme imkanı bulurlar. Fakülte lisans eğitimi 5,5 yıl sürer ve bütün öğrenciler yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar.

Yurtdışında diş hekimliği-okumak

Giriş Koşulları

Yurtdışında diş hekimliği okumak için her ülkenin ve üniversitenin farklı şartları olabilir. Bulgaristan’da diş hekimliği bölümüne yerleşebilmeniz için istenen puanı Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Sağlık bilimleri bölümlerinden birine yerleşmek ve özellikle de yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrencilerin lisede biyoloji ve kimya dersleri görmüş olmaları gereklidir. Öğrencinin biyoloji ve kimya derslerine yüksek ilgilerinin olması ve bu doğrultuda ders notlarının yüksek olması beklenir.

Giriş Notu Hesaplama Aracı

Yükleniyor

Eğitim Dili ve Hazırlık Eğitimi

Eğitim dili İngilizce’dir. Yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler ilk yıl İngilizce hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra lisans eğitimlerine başlayabilirler. Sağlık bilimleri bölümlerinin hazırlık eğitimi içerikleri İngilizce dilinde biyoloji ve kimya derslerinde oluşur. Öğrenciler 9-10 kişilik sınıflarda 4+4 aylık iki dönem toplamda 8 ay İngilizce hazırlık eğitimi alırlar.

Yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler, merkezi sistemde olmayan ve her üniversitenin ayrı ayrı düzenlediği Hazırlık Muafiyeti sınavına girerler. Sınavda başarılı olan öğrenciler eğitimine birinci sınıftan başlayabilir.

Diş Hekimliği Kariyer Hayatı

Avrupa Birliği tam üyesi olan bir ülkede eğitim almanız, değerini mezun olduğunuzda anlayacağınız bir çok avantajlar sunar. En önemlisi, dünyanın dilediğiniz ülkesinde hiçbir ön koşula takılmadan ve bilim sınavı derecesine ihtiyaç duymaksızın diş hekimi olarak çalışabilirsiniz.