skip to Main Content

Yurtdışında Sınavsız Üniversite Okumak

Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi

Yurtdışında Sınavsız Üniversite

Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi kesinlikle öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi olmadığı anlamına gelmez. Öğrenciler diploma mezuniyet notuna göre seçilir ve lise ders notlarına göre bölümlere yerleşirler. Matematik notları zayıf olan bir öğrencinin mühendislik bölümlerine kayıt olamaz. Aynı şekilde biyoloji notları zayıf bir öğrenci de sağlık bilimleri bölümlerine kayıt olamaz. En çok tercih edilen eğitim kurumu bir devlet üniversitesi olan Sofya University St.Kliment Ohridski olup diğer popüler üniiversiteler şunlardır;

  • Sofia University St.Kliment Ohridski
  • Medical University of Sofia
  • Medical University of Pleven
  • Technical University of Sofia
  • Varna Free University
  • Vuzf University

Yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi, üniversite sınavından istediği puanı alamamış ya da tercihlerinde dilediği bölüme yerleşememiş öğrenciler için eğitim fırsatıdır.

Seçme ve Yerleştirme Sistemi

Bir öğrencinin yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi sistemine göre istediği bölüme yerleşebilmesi için yeterli diploma notuna sahip olması gerekir. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği yeterli puan 100 üzerinden en az 62 ya da 5 üzerinden 3’tür.

Bir öğrenci adayının yurtdışında sınavsız üniversite eğitimi sistemine göre istediği bölüme yerleşebilmesi için yeterli lise ders notlarına sahip olmalıdır. Mühendislik bölümleri için matematik ve fizik notlarına, sağlık bilimleri bölümleri için biyoloji ve kimya notlarına bakılır. Hesaplama ilgili derslerin yılsonu ortalamalarının ortalaması alınarak yapılır. Bu hesaplamayı sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak kolayca yapabilirisiniz.

Giriş Notu Hesaplama Aracı

Yurtdışında sınavsız üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracı ile yerleşmek istediğiniz bölümün puan durumunu birlikte değerlendiriyoruz. Bulgaristan’da üniversite lisans eğitimi programlarından birine kayıt olmak isteyen öğrenci iki eşikten geçmek zorundadır.

Birincisi lise diploması mezuniyet notu yeterliliği, diğeri okumak istediği bölümün ilişkili olduğu derslerin yıl sonu ortalamalarının yeterliliğidir. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve hemşirelik gibi  bölümler için lise biyoloji ve kimya notlarına bakılır. Mühendislik bölümleri için lise matematik ve fizik notlarına bakılır. Sosyal ve idari bilimler fakültelerinde okumak isteyenlerin ise sadece diploma notuna bakılır.

Yükleniyor