skip to Main Content

Denkliği Olan Üniversiteler

denkliği olan üniversiteler

Denkliği Olan Üniversiteler

Hem hesaplı hem de uluslar arası geçerliliği ve YÖK denkliği olan üniversiteler de eğitim almak istiyorsanız Bulgaristan bunun için iyi tercihtir. 2007 yılına kadar YÖK kılavuzunda yer alan ve Türkiye’de yapılan üniversite sınavını tanıyan Bulgaristan üniversiteleri aynı tarihte AB tam üyesi olmasıyla birlikte bazı temel değişikliklere gitti.

• Sınavsız üniversite giriş sistemi
• Hesaplı eğitim ve yaşam maiyetleri
• Uluslararası diploma geçerliliği
• Zorlaştırılmamış ders geçme sistemi
• 7/24 Yerinde öğrenci danışmanlığı

2007 yılında Avrupa Birliği tam üyesi olan Bulgaristan, sınav sistemini değiştirdi ve sınavsız öğrenci alımına başladı. Sınav sistemindeki bu değişiklik ile Bulgaristan artık sınavla öğrenci almayacağını ve doğal olarak YÖK kılavuzundan çıkmak istediğini bildirdi. O tarihe kadar denkliği olan üniversiteler in, YÖK kılavuzundan çıkması ile birlikte bu üniversitelerin artık “denkliği yok” algısı oluştu. Oysaki, Bulgaristan AB tam üyesi olmasıyla birlikte eğitim ders içerikleri misliyle zenginleşti.

denkliği olan üniversiteler

Tanınırlık

Eğitim almak istediğiniz üniversitenin Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınırlığının olup olmadığını öğrenmek artık çok kolay. E-Devlet şifreniz YÖK’ün online olarak sunduğu Okul Tanıma Belgesi Sorgulama ekranından ülke ve üniversite seçimi yaparak anında öğrenebilirsiniz.

Denklik

Denkliği olan üniversiteler verilen eğitimin kalitesi ve ders içeriğinin zenginliğiyle ilgili bir durumdur. Bulgaristan 2007’den beri Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir ve bütün üniversiteleri Avrupa standartlarında eğitim veren kurumlardır. Bu çerçevede verilen eğitimin kalitesinin ve ders içeriğinin düşük olduğu söylenemez.

yurtdışında üniversite okumak

Eğitim ve Sınav Sistemi

Yurtdışında denkliği olan üniversiteler de sınavsız okumak öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi olmadığı anlamına gelmez. Öğrenciler diploma mezuniyet notuna göre seçilir ve lise ders notlarına göre bölümlere yerleşirler. Öğrencilerimiz için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracı ile yerleşmek istediğiniz bölümün puan durumunu birlikte değerlendiriyoruz.

Konaklama

İki kişilik üniversite yurt odalarında eviniz rahatlığında konaklayabilirsiniz. 7/24 sıcak su, wifi, merkezi ısıtma sistemi, oda içi banyo ve WC standart olarak sunulmaktadır. İsteyen öğrenciler eşyalı ve kullanıma hazır kiralık dairede de konaklayabilir. Aylık ortalama ev kiraları Sofya’da 250-300 Eur, Varna’da 150-250 Eur ve Pleven’de 150-200 Eur civarındadır. Kiralık daire bulunması konusunda öğrencilere emlak danışmanlığı hizmeti de vermekteyiz.

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Denkliği olan üniversiteler de okurken ve aynı zamanda eğitim ve yaşam maliyetlerinin hesaplı olması da önemlidir. Sizler için hazırladığımız Maliyet Hesaplama Aracını kullanarak yıllık eğitim ve aylık yaşam maliyetini hesaplayabilirsiniz.