skip to Main Content

Yurtdışında Yazılım Mühendisliği Okumak

Yurtdışında Yazılım Mühendisliği Okumak

Yurtdışında Yazılım Mühendisliği Okumak

Günümüzde yazılım kullanımı ve ihtiyacı oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Öğrenciler artık ilköğretim seviyesinde bile yazılım dersleri almaktadır. Yurtdışında yazılım mühendisliği okumak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak için Sofya Teknik Üniversitesini tercih edin!

  • Web ve mobil uygulamalar
  • Robotik sistemler
  • Otomotiv Sanayi
  • Savunma Sanayi

Önceleri sadece IT sektöründe faaliyet gösteren mühendislerin yazılım bilmesi gerekirken günümüzde artık bir makine ya da elektrik mühendisinin bile yazılım bilmesi beklenmektedir. Geçtiğimiz günlerde Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in verdiği bir röportajda “Tesla’daki mühendislerin yarısının yazılım uzmanı olduğunu ancak bu oranın kendilerinde çok daha az olduğunu” söyledi. Bu değerlendirme yurtdışında yazılım mühendisliği okumak ve getirdiği avantajları bir kez daha gözler önüne serdi.

Maliyet hesaplama aracı

Daha henüz 2.sınıfta Software Developer yani “Yazılım Geliştirici” seviyesine yükselen öğrenciler hemen para kazanmaya başlayabilir ve kendi harçlıklarını çıkarabilirler. Öğrenciler üniversite dahilinde 3’er 5’er kişilik çalışma grupları kurarak ister Bulgaristan ya da diğer Avrupa ülkelerinde yazılım projelerinde çalışabilirler.

Giriş notu hesaplama aracı

Sofya Teknik Üniversitesi

1947 yılında kurulmuş ve mühendislik alanlarında eğitim veren köklü bir devlet üniversitedir. Kurulduğu günden bugüne 10 binden fazla Türk öğrencinin mezun olduğu saygın bir kurumdur. Amerika ve Avrupa’da yerleşik üniversiteler ile yaptığı akreditasyon anlaşmaları ile çok zengin ders içeriklerine sahiptir.

Sınavsız Üniversite ve Seçme Yerleştirme Sistemi

Sınavsız üniversite sistemine göre yurtdışında yazılım mühendisliği okumak isteyen öğrenciler yeteneklerinin bir göstergesi olan diploma notuna göre seçilir, lise matematik ve fizik not ortalamalarına göre bölüme yerleşirler. Yurtdışında yazılım mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, sınavsız üniversite eğitim sistemine göre bölüme yerleşebilmesi için yeterli lise ders notlarına sahip olmalıdır. Bu hesaplamayı sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak kolayca yapabilirisiniz.

Konaklama

Yurtdışında yazılım mühendisliği okumak için gelen öğrenci ve velisi açısından konaklama, en az eğitim kalitesi ve maliyeti kadar önemlidir. Bulgaristan, Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Avrupa Birliği’nde öğrenci yurtlarında konaklama belirli konfor ve güvenlik standartları ile düzenlenmiştir.

Buna göre bir yurt odasında konaklayacak öğrenci sayısı en fazla iki öğrencidir ve her odanın kendine ait WC/Banyosu bulunmalıdır. Yurtlar, genelde kampus dahilinde ya da okula 300 ila 500 metre yürüme mesafesinde bulunurlar.