skip to Main Content

Yurtdışında Mekatronik Mühendisliği Okumak

Yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak

Yurtdışında Mekatronik Mühendisliği Okumak

Yurtdışında mühendislik okumak bir çok öğrencinin hayalidir. Yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak için Sofya Teknik Üniversitesini tercih edin. Yurtdışında mekatronik Mühendisliği okuyan öğrenciler aşağıdaki mesleklerde çalışabilirler:

  • Robotik Tasarım ve Yapay Zeka
  • Otomotiv Ar-Ge Uygulamaları
  • Savunma Sanayi Geliştirme Uygulamaları
  • Otomasyon Sistemleri
  • Endüstri 4.0

Sofya Teknik Üniversitesi

Sofya Teknik üniversitesi kurulduğu 1947 yılından günümüze 10 binden fazla Türk öğrencinin mezun olduğu bir devlet üniversitesidir.Technical University of Sofia yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak isteyen öğrenciler için eğitim kalitesi, uluslar arası üniversiteler ile işbirlikleri ve modern eğitim imkanları açısından birincil tercihtir. Elektrik, Makine, Endüstri ve Bilgisayar mühendisliği gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim programları sunmaktadır.

Maliyet hesaplama aracı

Yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak ve aynı zamanda araştırma becerilerinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Nitekim kariyer hayatınızda sonsuz faydasını göreceğiniz araştırma becerilerinizi geliştirmek ileride can simidiniz olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda mekatronik bölüm başkanlığı görevini yürüten PhD Eng. Lubomir Dimitrov rektör yardımcılığına atanmıştır.

Giriş notu hesaplama aracı

Sınavsız Üniversite Nedir?

Sınavsız üniversite sistemine göre yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak isteyen öğrenciler yeteneklerinin bir göstergesi olan diploma notuna göre seçilir, lise matematik ve fizik not ortalamalarına göre bölüme yerleşirler.

Öğrenci Seçme Sistemi

Yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, sınavsız üniversite eğitim sistemine göre eğitim alabilmesi için yeterli lise diploma notuna sahip olmalıdır. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği yeterli puan 100 tam puan üzerinden en az 62’dir.

Öğrenci Yerleştirme Sistemi

Yurtdışında mekatronik mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, sınavsız üniversite eğitim sistemine göre bölüme yerleşebilmesi için yeterli lise ders notlarına sahip olmalıdır. Mühendislik bölümüne yerleşebilmek için matematik ve fizik notlarına bakılır. Hesaplama ilgili derslerin yılsonu ortalamalarının ortalaması alınarak yapılır. Bu hesaplamayı sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak kolayca yapabilirisiniz.

Konaklama

Öğrenci ve velisi açısından konaklama, en az eğitim kalitesi ve maliyeti kadar önemlidir. Bulgaristan, Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Avrupa Birliği’nde öğrenci yurtlarında konaklama belirli konfor ve güvenlik standartları ile düzenlenmiştir.

Buna göre bir yurt odasında konaklayacak öğrenci sayısı en fazla iki öğrencidir ve her odanın kendine ait WC/Banyosu bulunmalıdır. Yurtlar, genelde kampus dahilinde ya da okula 300 ila 500 metre yürüme mesafesinde bulunurlar.