skip to Main Content

Üniversiteye girişte herhangi bir sınav yoktur.

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Veterinerlik okumak isteyen öğrenciler;

Lise seviyesi biyoloji ve kimya konularından oluşan Hazırlık Muafiyet sınavına girerek direkt fakülte eğitimlerine başlayabilirler. Sınavı geçemeyen veya sınava girmeyi tercih etmeyen öğrenciler ilk yıl İngilizce hazırlık eğitimlerini tamamladıktan sonra lise seviyesi biyoloji ve kimya konularından oluşan Hazırlık Muafiyet sınavına girerek fakülte eğitimlerine devam ederler.

Mühendislik, Psikoloji, İşletme, Denizcilik okumak isteyen öğrenciler;

İlk yıl İngilizce hazırlık eğitimlerini tamamladıktan sonra herhangi bir sınava girmeden fakülte eğitimlerine devam ederler.

Hazırlık sınıfı 4’er aylık iki sömestr döneminden oluşmaktadır. Toplamda 8 ay sürmektedir.

Lüks ve aşırı harcama alışkanlığınız yok ise aylık 250-300 Eur arası harçlık ile rahatlıkla geçinebilirsiniz.

Yurtların aylık ücretleri 80-90 Eur arasıdır. Bunların arasında sadece Svishtov kentinde bulunan D.A. Tsenov Academy of Economics Üniversitesi yurtları aylık 40 Eur’dur.

Öğrencilerimiz genellikle İstanbul-Esenler Otogarından otobüs ile Sofya-Bulgaristan’a ulaşmaktadırlar. Yolculuk süresi 8 saattir.

Aylık 10 Eur karşılığında alacağınız Ulaşım Kartı ile şehirdeki bütün toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz.

İlk gidişte kullanacağınız 6 aylık D Vizesinin bitiminde Oturum Kartınızı alabilirsiniz.

Her sömestr başında olmak üzere yıllık 2 taksit şeklinde ödeyebilirsiniz.

Bulgaristan içişlerine bağlı ofislerinden birine gidip velileriniz adına davetiye oluşturmanız gerekir. Davetiyeleri velilerinize gönderdiğiniz taktirde 3 aylık çoklu girişli vize alabilirler.

Bulgaristan’da çalışabilmeniz için eğitiminiz sürecinde B2 seviyesinde Bulgarca öğrenmiş olmanız gerekir. Bu seviyede ki Bulgarca ile bütün Bulgar Şirketleri ve kurumlarında rahatlıkla iş bulup çalışabilirsiniz. Mezuniyetinizde alacağınız Mavi Diploma bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. İlgili ülkenin yeterli dil bilgisi seviyesini karşıladığınız takdir de istediğiniz bir avrupa Birliği ülkesinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Bulgaristan’da Ziraat Bankası Şubeleri mevcuttur.

Universium’un sigorta şirketi ile siz değerli öğrencilerimiz için yaptığı özel antlaşma ile yıllık 30.000 Eur sağlık harcamanızı karşılayan ve acil ambulans hizmetini de kapsayan sağlık sigortanızı aylık 10 Eur pirim ödemesi ile yaptırabilirsiniz. Sağlık sigortası isteyen öğrenciler eğitime başladıktan sonra Sofya ofisimizden destek alabilirler.

İngilizce dil bilgisi olmayan ve sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için tavsiyemiz Bulgarca eğitim dilini tercih etmeleridir. Çünkü Bulgarca sıfırdan dil öğrenme zorluk derecesi konusunda İngilizce’den çok daha kolaydır. Öğrenciler genelde 4-5 ayda Bulgarca öğrenebilmektedir.

Diğer taraftan eğitim dili olarak Bulgarca’yı tercih eden; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Veterinerlik okumak isteyen öğrenciler hazırlık eğitimi sonrası elde ettikleri Bulgarca B2 sertifikası ile hiçbir sınava girmeden fakülte eğitimlerine başlarla.