skip to Main Content

Sofya Üniversitesi

sofya üniversitesi

Sofya Üniversitesi

Bulgaristan’da yüksek öğretim veren devlet üniversitelerinin başında hiç tartışmasız Sofya Üniversitesi St.Kliment Ohridski gelir. Adını ortaçağ bilim adamı ve aynı zamanda Yunanca’dan Bulgarca’ya ilk tercümeleri yapan St.Kliment Ohridski’den alır.
18. Yüzyılda kurulan Sofya Üniversitesi, QS Dünya Üniversiteler sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında yer almakla birlikte her geçen akademik yıl sırlamada daha da üst basamaklara ilerlemektedir. Günümüzde üniversitede, 16 farklı fakültede dünyanın dört bir tarafından gelen 25 binden fazla öğrenci eğitim görmektedir.
Hiç şüphesiz kütüphaneler üniversitelerin kalbidir. Bir üniversitede her şeyin başında bilgiye ulaşım kolaylığı ve kütüphaneleri gelir. Sofya Üniversitesi Bulgaristan’ın en büyük kütüphanelerden birine sahiptir. Üniversitede ayrıca, belirli zaman aralıklarında çıkardığı üniversite gazetesi, bilgisayar merkezi ve spor salonu mevcuttur.

sofya üniversitesi kütüphane

Popüler Bölümler

Yabancı öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği bölümlerin başında Tıp ve Eczacılık gelir. İlerici ve modern bir eğitim kültürüne sahip olan Sofya Üniversitesinde sağlık bilimleri alanında pratik eğitim esas alınmıştır. Tıp lisans öğrenciler daha henüz 1.sınıftayken üniversitenin eğitim ve araştırma hastanesine götürülürler. Burada öğrencilere mezun olana kadar üzerinde çalışacakları kadavraları verilir. Öğrencilerin hastane ortamına bu kadar erken adım atmaları, pratik öğrenmenin önemini anlamalarına yardımcı olur.
Yardımcı profesör ve hatta profesörler öğrencinin eğitimiyle yakından ilgilenirler. Öyleki hocalar öğrencilerin her birinin adını bilir ve öğrenci ne zaman yardım için hocasına başvursa asla terslenmez.

Eğitim Dili ve Hazırlık Eğitimi

Eğitim dili İngilizce’dir. Sofya Üniversitesi, ülkenin en iyi dil eğitim merkezine sahiptir. Öyleki Bulgaristan’ın önde gelen hemen hemen bütün devlet üniversiteleri öğrencilerini İngilizce hazırlık eğitimi için Sofya Üniversitesine gönderir. Örnek olarak; Sofya Teknik Üniversitesi’ne Makine Mühendisliği için kayıt olan bir öğrenci hazırlık eğitimini Sofya Üniversitesinde alabilir ve hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Teknik Üniversitede lisans eğitimine devam edebilir.

Lozenetz Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sofya Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma hastanesi olan, Lozenetz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ileri görüntüleme, kardiyoloji, endoskopik cerrahi gibi ileri teşhis ve tedavi konularında uzman kadroya sahip çok merkezli bir tıbbi kurumdur. Tıp bilimi ve uygulamaları alanında modern tıp teknolojilerini kullanır.

Hastaya özel kişisel tutum, Lozenetz Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önceliğidir. Her hastanın hastaneye girişinden çıkışına kadar en iyi hizmeti alması önemlidir. Sıcak bir karşılama ve en üst seviyede hasta konforu her hastane çalışanının birincil görevidir.

Üniversite hastanesi web sitesi için lütfen buraya tıklayın.