skip to Main Content

Bulgaristan’da Şirket Kurmak

bulgaristan'da şirket kurmak

Bulgaristan’da Şirket Kurmak

680 yıllık köklü geçmişi ve bir AB üyesi olan Bulgaristan’da şirket kurmak ve Avrupa’da ticaretin avantajlarından faydalanmak için hemen şimdi harekete geçin. Bulgaristan’da şirket kurmanın başlıca avantajları olarak şunları sayabiliriz;

• Sermaye bulundurma zorunluluğu yok!
• İşçi çalıştırma zorunluluğu yok!
• %10 Kurumlar vergisi
• %5 Kar payı dağıtımı vergisi
• Düşük sosyal güvenlik primi
• ABD dahil bütün ülkeler ile kotasız ticaret

Etkili Bir Kariyer Başlangıcı

Mühendislik ya da ekonomi alanında lisans eğitimlerini tamamlayan öğrenciler açısından Bulgaristan’da şirket kurmak harika bir kariyer başlangıcıdır. Öğrencilik hayatınızda Avrupa kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmuş olmanız sizlere ayrıca avantajlar ve kolaylıklar sağlayacaktır.

bulgaristan'da şirket kurmak

Bulgaristan’da Vergi Oranları

Bulgaristan’da şirket kurmak, uygulanan vergi oranları açısından da çok avantajlıdır. Bulgaristan’da artan kazanç dilimlerine göre farklı vergi oranları uygulanmaz. Kurumlar vergisi oranı %10, ortaklara kar payı dağıtımında uygulanan stopaj vergisi %5’tir. Bu vergi oranları Avrupa Birliği dahilinde uygulanan en düşük oranlardır. Düşük vergiler işinizi büyütme ve diğer Avrupa Birliği ülkelerine yayma imkanı sunar.

İşçi Çalıştırma Maliyetleri

Bulgaristan’da şirket kurmak isteyen yatırımcıların merak ettiği bir diğer konu da işçi çalıştırma maliyetleridir. Bulgaristan’da şu an için en düşük asgari ücret 300 Eur’dur. İnşaat sektörü gibi işçi risk katsayısı yüksek sektörlerde bu ücret en az 350 Eur olarak gerçekleşir. Ödenecek sosyal güvenlik sigorta primini maaşın %30’udur.

Bulgaristan’da şirket kurmak ve yurtdışından işçi getirmek istiyorsanız yabancı işçi çalıştırma yönetmeliklerini iyi bilmeniz gerekir. Yurtdışından yabancı işçi getirmek bazı yönetmeliklere tabidir. 4 yıllık lisans mezunu işçilerde çalışma izni Çalışma Bakanlığından verilen Mavi Kart ile sağlanmaktadır. Bu tip işçi sayısına ilişkin herhangi bir üst ya da alt limit yoktur. Lisans mezunu olmayan ancak uzaman statüsündeki işçilere ilişkin farklı uygulamalar mevcuttur.

Çifte Vergiyi Önleme Anlaşması

Bulgaristan’da elde ettiğiniz kazançları Kar Transferi olarak Türkiye’ye getirebilirsiniz. Bulgaristan-Türkiye arasında çifte vergiyi önleme anlaşması yürürlükte olduğundan dolayı Bulgaristan’da ödediğiniz vergi kadar Türkiye’de muaf olursunuz. Para Türkiye’deki hesabınıza geldiği zaman bankaya paranın kaynağını gösteren Bulgar şirketinize ait bilançolar ve vergi beyannamelerinizi ibraz etmeniz gerekebilir.

Danışanlığımız kapsamında bir ticari işletmenin ihtiyaç duyabileceği bütün servisler mevcuttur. Tescil işlemleri, oturum işlemler, gayrimenkul danışmanlığı, muhasebe, avukatlık ve gümrük müşavirliği bunların bazılarıdır. Sizler için hazırladığımız Aylık İşletme Maliyeti Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.