skip to Main Content

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Dünya üniversiteler sıralamasında ilk bin içerisinde yer alan üniversitelere sahip olması sayesinde, Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmakta olup, rahatlıkla denklik alınabilmektedir. Ukrayna yüzyıllardır eğitime değer veren bir ülke olmuştur. Helikopterin mucidi ve dünyaca ünlü Skorsky -helikopterlerinin tasarımcısı Igor Ivanovich Skorsky, periyodik cetvelin mucidi Dimitri Ivanoviç Mendeleev de eğitimini Ukrayna’da tamamlayan ünlüler arasında yerini alır.

  • Üniversite giriş sınavı yok!
  • Hesaplı eğitim ve yaşam
  • Uluslar arası geçerlilik
  • 7/24 Yerinde danışmanlık

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, dünyanın dört bir yanından gelen 80 binden fazla yabancı öğrenci sayesinde dünyayı tanıma fırsatı bulurlar. Yıllık üniversite harçlarının dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkedir. Ukrayna’da üniversite okumak için yıllık 2500-5500 USD arasında bir bütçe yeterli olacaktır. Ukrayna’da yaşam maliyetleri çok ekonomik olduğu için bir öğrenci konaklama hariç 200-300 USD arasında rahatlıkla geçim sağlayabilir.

Ukrayna kültür ve sanat ülkesidir. Ukrayna’da üniversite okuyan öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır. Ukrayna’ya vizesiz seyahat edilebilmesi sayesinde aile bireyleri ya da arkadaşlar vize süreçlerine takılmadan rahatlıkla giriş çıkış yapabilirler. Ukrayna’ya çok ekonomik uçak biletleri her zaman bulunabilir. 300 TL’ye bile bilet bulmak mümkündür.

Lisans Tamamlama programları ile Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrenciler LYS ya da LGS puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile her bölüme kayıt olabilirler. Ukrayna’da; Tıp eğitimi, Diş hekimliği, Bilgisayar mühendisliği, Uçak mühendisliği, Psikoloji, Mimarlık, İnşaat mühendisliği en çok tercih edilen bölümlerdir.

Özellikle Lviv şehri , mimarisi ile Ukrayna’nın kültürel başkentidir.İngilizce hazırlık programlarında en başarılı Üniversite, Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesidir. Hazırlık eğitimi, Akademik hazırlık ve Temel Eğitim (Foundation) bilgilerini kapsamaktadır.