skip to Main Content

Yurtdışında Tıp Okumak

yurtdışında tıp okumak

Yurtdışında Tıp Lisansı Okuyun

Yurtdışında tıp okumak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya mı sahip olmak istiyorsunuz? Avrupa’da eğitim kalitesi ve yaşam maliyetleri açısından en ideal eğitim destinasyonu olan Bulgaristan’ı tercih edin.

  • Sofia University St.Kliment Ohridski
  • Medical University of Pleven
  • Medical University of Varna
  • Medical University of Sofia

Yurtdışında tıp okumak isteyen öğrencilerin ilk öncelikli tercihi Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski’dir. Kuruluşu günümüzden 130 yıl öncesine dayanmaktadır.Diploması dünya genelinde tanınan okulda 83 ayrı dalda eğitim verilmektedir. Yedi farklı fakülteden oluşan üniversitede eğitim kalitesi en üst düzeydedir. Ayrıca çeşitli kültürel, sanatsal, sportif aktivite olanakları ve öğrenci kulüpleri okulun öğrencilere sunmuş olduğu imkanlardandır. Eğitim kalitesi olarak Avrupa’da ilk üçe giriyor olması yurtdışında tıp okumak için gelen öğrencilerin kariyerleri açısından çok önemlidir. Ayrıca okulun çok köklü bir geçmişi vardır. Bu da öğrencilere her anlamda çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

1888 yılında kurulmuş ve 25 binden fazla öğrencisi bulunan üniversitenin akreditasyonu çok yüksektir. Alttan dersi olmayan her öğrenci dilediği yıl Türkiye dahil dünyadaki herhangi bir üniversiteye yatay geçiş yapabilir. Üstelik ders kaybı yaşamadan.

Eğitim Dili ve Hazırlık Eğitimi

Eğitim dili İngilizce’dir. Yurtdışında tıp okumak için gelen öğrenciler, 4+4 aylık iki dönemden oluşan ve 1 akademik yıl süren İngilizce hazırlık eğitimi görürler. Hazırlık eğitiminin ilk döneminde öğrenciler temel İngilizce gramer dersleri görürler. İkinci dönem kayıt olduğu lisans programına uygun şekilde lise seviyesinde; biyoloji ve kimya konuları içeren İngilizce dersler görürler. Bulgaristan’da hangi bölüme kayıt olursanız olun, İngilizce hazırlık eğitimi ya da her üniversitenin kendi düzenlediği hazırlık muafiyet sınavları zorunlu olarak öğrencilere sunulmaktadır. Bulgaristan’da üniversiteler hazırlık muafiyeti için sadece kendi yeterlilik sınavlarını sunmakla birlikte TOEFL ya da IELTS gibi sınav dereceleri kabul edilmemektedir.

Yurtdışında tıp okumanın en büyük avantajı dünyanın dilediğiniz ülkesinde Bilim Sınavına girmeden doktor olarak çalışabilirsiniz.

Sınavsız Üniversite Sistemi

Yurtdışında sınavsız tıp okumak kesinlikle öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi olmadığı anlamına gelmez. Öğrenciler diploma mezuniyet notuna göre seçilir ve lise ders notlarına göre bölümlere yerleşirler. Öğrencilerimiz için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracı ile yerleşmek istediğiniz bölümün puan durumunu birlikte değerlendiriyoruz.

Yükleniyor