skip to Main Content

Bulgaristan’da Üniversite Okumak

Bulgaristan'da Üniversite Okumak

Bulgaristan’da Üniversite Okumak

Bulgaristan’da üniversite okumak; hesaplı eğitim, yaşam ve ulaşım ücretleri. Mavi Avrupa Birliği diploması ile dünya genelinde geçerli olması. İngilizce eğitim dili ve öğrencilerin eğitimi için uzun yıllara dayanan köklü devlet üniversitelerine sahiptir.

  • Tıp Fakültesi
  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Veterinerlik Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • Denizcilik Fakültesi
  • Lisans Tamamlama
  • Mühendislik Tamamlama
  • Yüksek Lisans ve Doktora

Bulgaristan’da üniversite okumak özellikle Avrupa’da eğitim kalitesi bakımından ilk üçe giren üniversitesinin olması öğrencilerin geleceği açısından önemlidir. Bulgaristan’da üniversite okuyan ve yurtdışı kariyeri hedefleyen öğrenciler daha eğitimleri devam ederken dünya insanları ile etkili bir entegrasyon yaşarlar. Bu da öğrencilere eğitim sonrası kariyerlerinde büyük avantaj sağlamaktadır.

bulgaristanda üniversite okumak

Tıp Fakültesi

Bulgaristan’da üniversite okumak ve özellikle tıp okumak isteyen öğrencilerin ilk öncelikli tercihi Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi’dir. Kuruluşu günümüzden 130 yıl öncesine dayanmaktadır.Diploması Avrupa ülkelerinde tanınan okulda 83 ayrı dalda eğitim verilmektedir.

Yedi farklı fakülte kampüsünden oluşan üniversitede eğitim kalitesi en üst düzeydedir. Ayrıca çeşitli kültürel, sanatsal, sportif aktivite olanakları ve öğrenci kulüpleri okulun öğrencilere sunmuş olduğu imkanlardandır. Okulun eğitim kalitesi olarak Avrupa’da eğitim kalitesi bakımından ilk üçe giriyor olması öğrencilerin geleceği açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca okulun çok köklü bir geçmişi vardır. Bu da öğrencilere her anlamda çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi

Varna Tıp, Plovdiv Tıp ve Sofya Tıp Üniversiteleri Bulgaristan’da diş hekimliği öğrenimi görebileceğiniz üniversitelerdir. Modern donanım ve teçhizatlar ile Avrupa kalitesinde bir öğrenim görürsünüz. Diş hekimliği fakültesi öğrencileri, toplumun ağız-diş sağlığını korumaya yönelik mesleki ve etik anlamda sorumluluk sahibi birer diş hekimi olurlar. Eğitimlerini tamamlayan bütün öğrenciler yüksek lisans derecesi ile birlikte mezun olurlar.

Eczacılık Fakültesi

Sofya Tıp Üniversitesi ve Plovdiv Tıp Üniversitesi Bulgaristan’da eczacılık eğitimi alabileceğiniz iki üniversitedir. Bulgaristan üniversitelerinden alacağınız eczacılık diploması ile dünyanın gelişmiş bütün ülkelerindeki ilaç sektöründe kendinize bir yer bulabilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite okumak için karar vermiş öğrencilerin diğer bir avantajı da üniversitelerin saygınlığı ve ekonomik eğitim ücretleridir. Mezun olunca, Pratik ağırlıklı dersler, ilaç pazarındaki yöntemlere ve konulara tam anlamı ile hakim ve bu alanda çalışan profesörler tarafından verilmektedir. Bunun dışında Bulgaristan’da üniversite eğitiminiz sonrası staj yapabileceğiniz ve iş tecrübesi edinebileceğiniz çok sayıda büyük ilaç firmaları bulunmaktadır.

Bulgaristanda Üniversite

Veterinerlik Fakültesi

1925 yılında kurulan Sofya Ormancılık Üniversitesi Bulgaristan’da veterinerlik eğitimi için en ideal devlet kurumudur . Bünyesinde; Veterinerlik, Ormancılık, Orman Endüstrisi, Peyzaj Mimarlığı eğitimi ve araştırma merkezlerini barındırır.

Mühendislik Fakültesi

Bulgaristan’da üniversite lisans eğitimi okumak özellikle mühendislik fakültesinde okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi Sofya Teknik Üniversitesi’dir. Sofya Teknik Üniversitesi, bilim ve teknolojinin hızlı gelişmesine ayak uydurabilecek, rekabet edebilecek bilgi ve becerilere sahip mühendisler yetiştirir. Yaşam boyu öğrenmenin önemini, etik ilkelere bağlı ve sorumluluk duygusu gelişmiş mühendisler yetiştirmek amacıyla hazırlanmış öğretim programlarına sahiptir.

İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Bulgaristan’da İşletme Eğitimi alan öğrenciler hem eğitimlerini tamamlamış olurlar hem de Avrupa iş hayatını yerinde gözlemlemiş olurlar. Bulgaristan’da ki Devlet Üniversitelerinin eğitim dili ingilizcedir. Bulgaristan’da İşletme Eğitimi ücretleri Avrupa ortalamasının altındadır. Bulgaristan’da işletme eğitimi almak isteyen öğrenciler herhangi bir sınava tabii tutulmazlar. Lise diplomaları ile Bulgaristan’da bulunan devlet üniversitelerinden diledikleri fakülteye kayıt yaptırabilirler.

Denizcilik Fakültesi

Denizcilik Üniversitesi adı altında halk tarafından bilinen, Nikola Vaptsarov Deniz Harp Akademisi, Bulgaristan’ın en eski teknik eğitim kurumudur. Sadece Bulgaristan Deniz Kuvvetlerinin gelişmesine değil, Bulgaristan denizcilik sektörünün yapılandırılmasında da büyük katkılarda bulunmuştur.

Lisans Tamamlama

Elektrik, inşaat ve makina bölümlerinden ön lisans mezunuysanız Bulgaristan’da lisans tamamlama eğitim programlarına kayıt olabilirsiniz. Meslek Yüksek Okulu mezunları için geliştirilen bu programda fark dersler belirlenip dört yıllık lisans eğitimine tamamlanması amaçlanır. Eğitim süresi 5 dönem yani 2,5 yıldır. Fark dersleri Türkiye’deki müfredata uygun şekilde tanımlanmaktadır.

Mühendislik Tamamlama

Elektrik, inşaat ve makina bölümlerinden eğitim fakültesi mazunuysanız Bulgaristan’da mühendislik tamamlama eğitim programlarına kayıt olabilirsiniz. Teknik Eğitim Fakültesi mezunları için geliştirilen bu programda fark dersler belirlenip mühendislik eğitimine tamamlanması amaçlanır. Eğitim süresi 3 dönem yani 1,5 yıldır. Fark dersleri Türkiye’deki müfredata uygun şekilde tanımlanmaktadır.

Yüksek Lisans ve Doktora

Lisans eğitiminde aldığınız disiplin konusunda özelleşmek, akademik kariyer sahibi olmak ya da çalıştığınız meslek dalındaki en güncel bilgilere ulaşmak için yüksek lisans yapmak ideal bir seçimdir. Bulgaristan üniversitelerinde doktora eğitimi master eğitiminden sonra, hazırlıkeğitimine ilave olarak altı sömestre eğitim görmeniz ile gerçekleşir. Hazırlık eğitimi bir sömestre sürmektedir.

Bölüm Seçimi

Üst sınıflarda eğitim gören öğrencilerle tanış, bölümleri ziyaret et, hocalarla sohbet et. Kısacası ortamın havasını solu ve hayatının geri kalanında en geniş yeri alacak mesleğe veya uğraşa emin olduktan sonra karar ver.

Lise eğitimi sonrası kendini tam anlamıyla keşfedememiş ve yeteneklerine tam karşılık gelecek bölüme karar verememiş öğrenciler için Amerika’da uygulanan “General Studies” uygulamasına benzer bir uygulamadır.

Öğrenci kayıt olduğu fakülte hazırlık sınıfında eğitimi görürken yine aynı fakülte dahilindekibölümler arasından kendisine en uygun bölümü seçebilir. Mühendislik fakültesine kayıt olmuş bir öğrenci Tıp fakültesindeki bir bölümü tercih edemez. Seçim mutlaka aynı fakülte dahilinde olmalıdır.

Bulgaristan, Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Bu nedenle Bulgaristan’da üniversite okumak öğrencilere bir çok avantaj sağlar. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yerleşik üniversiteler Türkiye dahil dünyanın bütün ülkelerinde üst seviyede değerlendirilir. Özellikle sağlık bilimleri bölümlerinde üniversite okuyan öğrenciler dünyanın diledikleri ülkesinde Bilim Sınavına girmeden çalışabilirler.

Bulgaristan’da üniversite okumak sadece eğitim maliyetleri açısından değil, aynı zaman yaşam maliyetleri açısından da çok avantajlıdır. Genel maliyetler çerçevesinde Avrupa ortalamasının oldukça altında maliyetlere sahiptir. Bir öğrencinin aylık toplam masrafı konaklama dahil 300-350 Eur’dur. Ayrıca dileyen öğrenciler part-time olarak Türk şirketlerinin çağrı merkezlerinde çalışma imkanı da bulabilir. Öğrenciler bu işlerden aylık ortalama 500-800 Eur civarında gelir etmektedir.

Sizleri Bulgaristan’ın eşsiz tarihi dokusunu, şehirlerini ve doğal güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz. Kayıt evrakları ve işlemleri konusunda daha detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Bulgaristan’da üniversite okumak, fakülteler ve bölümler hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Bulgaristan üniversiteleri tam listesi için buraya tıklayın