skip to Main Content
İSTANBUL 0555 804 2871 0216 337 0212 BURSA 0537 588 3631 0224 323 0300 SOFYA +359 87 840 9696

Bulgaristanda Diş Hekimliği Okumak

Bulgaristanda diş hekimliği okumak

Diş Hekimliği Lisans Eğitimi

Bulgaristanda diş hekimliği okumak isteyen bütün öğrencilere seçkin üniversitelerinin ayrıcalıklarının kapısını ardına kadar açarak fakülte bölümlerinin tüm imkânlarını ve uluslararası referansını bölüm öğrencilerine sunmaktadır.

  • Yüksek lisans derecesi ile mezun olursunuz
  • Hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri
  • Mavi diploma ve uluslar arası geçerlilik

Bulgaristanda diş hekimliği fakültesi teknolojinin bütün imkânlarını seçkin bölüm profesörlerinin özgün eğitimiyle birleştirerek analitik düşünebilme yeteneğine sahip bilgisini becerileriyle birleştirebilen bugünün öğrencilerini yarının saygın diş hekimlerini yetiştirmektedir. Bulgaristan diş hekimliği fakültesinin temel amacı tedavi hizmetlerinin vasfını arttıran klinik ihtiyaç ve problemlerine eğitimini aldıkları uluslararası düzeyde cevap verebilen diş hekimleri yetiştirmektir.

Bulgaristan Diş hekimliği okumak için gelen öğrenciler ikinci sınıftan itibaren hastanelerde hasta-hekim ilişkisini uygulamalı olarak en üst düzeyde alırlar. İkinci sınıftaki fakülte öğrencilerinin hastanede uygulamalı olarak eğitimlerine devam etmelerindeki en önemli amacımız hasta-hekim ilişkisini aynı özende ve titizlikte bütün meslek yaşamlarına taşımaktır. Bulgaristanda diş hekimliği okumak ayrıcalığını yaşamak isteyen öğrenciler İngilizce hazırlık sınıfını bitirdikten sonra Diş Hekimliği Fakültesini İngilizce olarak tamamlarlar. Avrupa birliği üyesi olan Bulgaristan diş hekimliği okumak için gelmiş ve eğitimini tamamlayan öğrencilere uluslararası geçerli olan mavi diploma verir.

Mavi Diploma

Mavi diploma Avrupa Birliği tarafından onaylanmış Eğitim Komisyon Kararı ile verilir. Mavi diploma, eğitim kalitesinin bütün dünya ülkeleri tarafından onaylanmış olan üniversitelere verilmiş bir imtiyazdır. Mavi diploma lisans ve yüksek lisans eğitiminin sadece bulundukları ülkede değil bütün dünya ülkelerinde aldıkları eğitimin geçerli olmasıdır. Kişi yaşadığı ülkeyi değiştirdiğinde dahi eğitimini aldığı bölümün mesleğini tüm ülkelerde uygulayabilecek uluslararası kariyer fırsatına sahip olacaktır.

Eğitim Ücreti

Bulgaristanda diş hekimliği okumak için gelen öğrenciler, Avrupa ortalamasının oldukça altında hesaplı bir maliyet ile karşılaşırlar. Öğrencilerine seçkin bir eğitim sunan Diş hekimliği fakültesinin hazırlık sınıf ücreti 4800 Euro, yıllık lisans ücreti ise sadece 8000 Euro’dur. Saygın üniversitelerimizde önemli olan eğitim olduğu için fakültelerimiz öğrencilerine iki taksit olanağını da sunmaktadır.

Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi, Bulgaristanda diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için en iyi üniversitelerden biridir. Bulgaristan genelinde sadece bu üniversitede İngilizce dilinde diş hekimliği eğitimi veren iki üniversiteden biridir.

İngilizce diş hekimliği bölümü öğrencilerimiz tarafından çok tercih edilmektedir. Sofya Tıp Üniversitesinin araştırma hastanelerinde öğrenciler hem staj eğitimini yapıp, hem de öğrenimini tamamlamaktadırlar.

Varna Tıp Üniversitesi

1960 yılında Varna Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kurulmuştur. 1972 yılında Varna Tıp Akademisi olmuştur. 1995 yılında Varna Tıp Üniversitesi adını almıştır. 2006 yılından bu yana diplomaları Avrupa Birliğinde geçerlidir. Fakültenin ilk öğrencileri, öğretim yılı 2006-2007 öğretim yılında eğitimine başlamıştır. 2007 yılında Varna Tıp Üniversitesi kurulmuştur.

Varna Tıp Üniversitesi taban puanları yoktur. Bulgaristan’da diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için giriş şartları kimya ve biyoloji derslerinin ortalamalarının 100 üzerinden en az 62 olması gerekir. Varna Tıp Üniversitesi bölümleri öğrenci sayısı yaklaşık 5000’dür.

Bulgaristanda üniversite eğitimi, fakülteler ve bölümler hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Bulgaristan üniversiteleri tam listesi için buraya tıklayın