skip to Main Content

Bulgaristan’da Yangın Mühendisliği

Yeterlilik Gereksinimler ve Yönetmelikler
“Lisans” derecesi elde etmek için 240 kredi, gerekli olan zorunlu derslerden 180,5 kredi, seçmeli 34.5 kredi, seçmeli dersler 15 kredi ve tez savunma 10 kredi.

Programın Profili
“Yangın Güvenliği ve Nüfus Koruma” eğitimi, temel mühendislik disiplinleri , yangın güvenliği, yangın söndürme , acil durum ekipmanları, acil eylemler, yangın dayanımı alanında belirli disiplinlerde geniş bilgi birikimi ile uzman yetiştirmektedir.Yangın Mühendisliği egitimi, yurtiçi ve yurtdışında önde gelen üniversitelerin deneyimlerini de yansıtan, geleceğin mühendislerini son teknoloji ve bilgiler ile donatan bir müfredata sahiptir. Öğrenciler, entegre mühendislik, yangın güvenliği ve nüfus koruma hakkında ileri derecede bilgi sahibi olmaktadır. Yangın güvenliğine göre, konut, kamu ve sanayi binalarının ve tesislerin tasarımı, işletmesi, yetiştirdigimiz uzman Yangın mühendislerince koordine edilir ve degerlendirilir. Iş yerleştirmeleri ve staj, müfredatta belirlenen , Bulgar ve yabancı şirketler, işletmeler ,için öğrencilerin pratik eğitim düzeyi ve laboratuar tecrübesi yüksek bir önkoşuldur.

Temel Egitim Müfredatı

 • Yangın Güvenliği ve Nüfus Koruma” mezunlarının, uluslararası yangın güvenligi, bilgi ve becerilerine sahip olması sağlanmaktadır.
 • Yapı malzemelerinin,en uygun seçim teknikleri, güvenilirlik ve yangın sırasında inşaat dayanıklılığının saglanması egitimi verilmektedir.
 • Bina alanındaki en son bilgisayar programları ile çalışma tasarımları öğretilmektedir.
 • Uluslararası normlarda geçerli olan inşaat ve teknik düzenlemelerin uygulanması egitimi sağlanmaktadır.
 • Çağdaş bina ve yapılarda yangın esnasında, teknik düzenlemeler ve güvenlik normlarının uygulanması öğretilmektedir.
 •  Yangın oluşumu araştırma teknikleri eğitimi verilmektedir.
 • Anti-Yangın ve Kurtarma Taktikleri,eğitimi,pratik ve teorik egitimleri yapılmaktadır.
 • Yangın teknik Uzmanlık egitimi ve becerisi elde etmeleri sağlanmaktadır.
 • Organizasyon ve yangın güvenliği ve nüfus korunmasına ilişkin hizmetlerin ve faaliyetlerin yönetimi,
  bilgi ve becerileri uygulanmaktadır.
 • Binalarda yangın güvenliği, yangın önleme tasarımı, yangın söndürme, yangın alarmı ve kurtarma operasyonları alanında çözümüretimi becerisi egitimi verilmektedir.
 • Yangın güvenliği alanında çalışan uzman akademisyen,profesyoneller ve amatörler ile iletişim kurularak,bilgi,beceri,tecrübe paylaşımı saglanmaktadır.
 • Sonuçların formülasyonu ile yapıların yangın önleme tekniklerinin egitimi verilmektedir.

Mezunları mesleki profilleri
Mezunlar, Savunma ve İçişleri Bakanlıkları, Sivil Araştırma, Sivil Koruma, şirketlerin yangın güvenliği ve kurtarma hizmetlerinde, mühendis kadrosu olarak, bina ve tesislerin Yangın Güvenliği bölümü tasarım uzmanı olarak, istihdam edilirler.İş bulma alanı çok geniş bir yelpazede bulunan Yangın mühendisligi,günümüzde en ihtiyaç duyulan mesleklerin başında yer almaktadır.Diger mühendislikler ile kıyaslandıgında gelir seviyesi en yüksek olan mühendislik dalıdır.Avrupa yasalarında her işletmenin Yangın ve nüfus koruma mühendisi istihdam etme zorunlulugu bulunmaktadır.Sektörde yüksek oranda Yangın mühendisi açığı bulunmakta olup,üniversitemiz egitim gören ögrencilere ,daha egitim sürecinde iş saglama ve yerleştirme konusunda yardımcı olmaktadır.(Türkiye ve Avrupa Ülkelerinde)

Ileri derece egitimleri
Ögrencilerimiz mezun olduktan sonra , “Anti-yangın Teknikleri ve Otomasyon” alanında yüksek lisans (Master) eğitimini de tamamlayıp uluslararası yüksek yangın uzmanı kariyeri edinebilirler.