skip to Main Content

Yurtdışında Mühendislik Okumak

yurtdışında mühendislik

Yurtdışında Mühendislik Lisans Eğitimi

Yurtdışında mühendislik okumak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya mı sahip olmak istiyorsunuz? Avrupa’da eğitim kalitesi ve yaşam maliyetleri açısından en ideal eğitim destinasyonu olan Bulgaristan’ı tercih edin.

 • Elektrik Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Uçak Mühendisliği
 • Otomotiv Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Gemi İnşa Mühendisliği

Bulgaristan üniversitelerinde aklınıza gelebilecek bütün popüler mühendislik bölümleri İngilizce eğitim dilinde mevcuttur. Yurtdışında mühendislik fakülteleri, çalışmalarını uzmanlık alanlarına göre disiplinlerarası eğitim ve araştırma odaklı olarak sürdürmektedir. Modern teknoloji çağına uyumlu şekilde, gelecek vizyonu ve merak duygusunu aşılayan, çevreye karşı sorumluluk taşıyan eğitim programları sunarlar.

Yıllık 3000 Eur eğitim ve aylık 300 Eur yaşam maliyetleri ile yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrenciler için bir eğitim fırsatıdır. Eğitiminizin sonunda alacağınız Avrupa Birliği Mavi Diploması ile dünyanın dilediğiniz yerinde kariyer hayatınıza başlayabilirsiniz. Bir Avrupa Birliği üyesi üllke olan Bulgarstan’dan mezun olan bütün öğrenciler otomatik olarak ilgili Avrupa Mühendisler odasına üyesi birer mühendis olurlar.

Sınavsız Üniversite Nedir?

Sınavsız üniversite sistemine göre yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrenciler yeteneklerinin bir göstergesi olan diploma ve lise ders notlarına göre seçilirler. Okumak istedikleri bölüm ile ilgili lise ders notlarına bölümlere yerleşirler.

Öğrenci Seçme Sistemi

Yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrenciler, sınavsız üniversite eğitim sistemine göre eğitim alabilmesi için yeterli lise diploma notuna sahip olmalıdır. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği yeterli puan 100 tam puan üzerinden en az 62’dir.

Öğrenci Yerleştirme Sistemi

Yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrenciler, sınavsız üniversite eğitim sistemine göre bölüme yerleşebilmesi için yeterli lise ders notlarına sahip olmalıdır. Mühendislik bölümüne yerleşebilmek için matematik ve fizik notlarına bakılır. Hesaplama ilgili derslerin yılsonu ortalamalarının ortalaması alınarak yapılır. Bu hesaplamayı sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak kolayca yapabilirisiniz.

Konaklama

Öğrenci ve velisi açısından konaklama, en az eğitim kalitesi ve maliyeti kadar önemli bir konudur. Bulgaristan, Avrupa Birliği tam üyesi bir ülkedir. Avrupa Birliği’nde öğrenci yurtlarında konaklama belirli konfor ve güvenlik standartları ile düzenlenmiştir. Buna göre bir yurt odasında konaklayacak öğrenci sayısı en fazla iki öğrencidir ve her odanın kendine ait WC/Banyosu bulunmalıdır. Yurtlar, genelde kampus dahilinde ya da okula 300 ila 500 metre yürüme mesafesinde bulunurlar. Oda arkadaşından memnun olmayan ya da anlaşamayan öğrenciler konuyu yurt yönetimine ileterek çözebilirler.

Yurt yönetimlerinin, oda içerisinde alkol ve sigara kullanımı, evcil hayvan beslenmesi ve gürültü konularında kati kuralları vardır. Aksi yönde hareket eden ve uyarıları dikkate almayan öğrencilerin yurt ile ilişiği kesilir. Bu durumda öğrenci kiralık eve çıkmak zorunda kalır.

Konaklama Maliyeti

 • Sofya şehrinde yurt ücretleri aylık 80-100 Eur. 1+0 ya da 1+1 ev kiraları aylık 250-350 Eur’dur.
 • Varna şehrinde yurt ücretleri aylık 60-80 Eur. 1+0 ya da 1+1 ev kiraları aylık 150-200 Eur’dur.
 • Pleven şehrinde yurt ücretleri aylık 60-80 Eur. 1+0 ya da 1+1 ev kiraları aylık 250-300 Eur’dur.
 • Svishtov şehrinde yurt ücretleri aylık 40 Eur. 1+0 ya da 1+1 ev kiraları aylık 150-250 Eur’dur.

Yurt ücretlerine elektrik, su ve ısınma giderleri dahildir. Ev kiralayacak öğrencilerin yukarıda belirtilen kira tutarlarına bu tür giderlerin dahil olmadığını dikkate alması gerekir. Yaşam maliyetlerini hesaplamak için sizler için hazırladığımı Yaşa Maliyeti Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.