skip to Main Content

Yurtdışında Mimarlık Okumak

yurtdışında mimarlık

Yurtdışında Mimarlık Lisans Eğitimi

Hem uluslar arası geçerliliği olan hem de hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri ile yurtdışında mimarlık okumak için Bulgaristan’ı tercih edin. 5,5 yıl mimarlık lisans eğitimi alan bütün öğrenciler yüksek lisans derecesi ile Yüksek Mimar olarak mezun olurlar.

Yurtdışında mimarlık okumak isteyen öğrenci adayları üniversitenin düzenlediği çizim yetenek sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavda, öğrencinin perspektif, boyut ve derinlik yaklaşımları ölçülür ve değerlendirilir. Öğrencilerin yapacağı mükemmel çizimler mutlaka çok değerlidir ancak burada asıl belirleyici olan öğrencinin mimarlık eğitimine gerçekten ilgili olduğunu belirtmesidir.

Sofya ofisimiz, yetenek sınavında yeterli not alamayan ancak mimarlık eğitimi almaya can atan öğrenci için bölüm başkanlığına referans mektubu vermektedir. Öğrenci bu referans mektubu bölüme yerleşebilir

Sınavsız Üniversite

Yurtdışında sınavsız üniversite sistemine göre öğrenciler gerçek yeteneklerinin bir göstergesi olan diploma ve lise ders notlarına göre seçilir ve eğitim almak istedikleri bölümlere yerleşirler.

Öğrenci Seçme Sistemi

Yurtdışında mimarlık okumak isteyen öğrenci adayının sınavsız üniversite eğitimi sistemine göre bölüme kayıt olup eğitim alabilmesi için yeterli diploma mezuniyet notuna sahip olması gerekir. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği yeterli puan 100 tam puan üzerinden en az 62 ya da 5 tam puan üzerinden 3’tür.

Öğrenci Yerleştirme Sistemi

Yurtdışında mimarlık okumak isteyen öğrenci adayının sınavsız üniversite eğitimi sistemine göre bölüme yerleşebilmesi için yeterli lise ders notlarına sahip olması gerekir. Mimarlık bölümüne yerleşebilmek için matematik ve fizik notlarına bakılır. Hesaplama ilgili derslerin yılsonu ortalamalarının ortalaması alınarak yapılır. Bu hesaplamayı sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanarak kolayca yapabilirisiniz.

yurtdışında mimarlık okumak

Varna Free University

Varna Free University diğer adıyla “Chernorizets Hrabar” ülkenin en büyük özel üniversitesidir. 10 bin öğrencisinin büyük bölümü lisans öğrencisi, geri kalanlar ise yüksek lisans, doktora ve dil eğitimi gibi diğer eğitim programlarında kayıtlıdır. 1991 kurulan üniversite 1995 yılında akreditasyon almıştır.

  • Kuruluş Yılı 1991
  • Popüler Bölümler İnşaat, Mimarlık
  • Toplam Öğrenci 8000
  • Yıllık Kontenjan 500