skip to Main Content

Yurtdışında Gemi Kaptanlığı Eğitimi

Yurtdışında Gemi Kaptanlığı

Yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi almak ve uluslar arası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak mı istiyorsunuz? Eğitim ve yaşam maliyetleri açısından en ideal eğitim destinasyonu aynı zamanda bir Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’dır.

Varna Deniz Harp Akademisi 9 Ocak 1881 tarihinde Bulgaristan’ın ilk teknik okulu olarak Deniz Makinesi Okulu adıyla kurulmuştur. Kuruluş yıllarında sadece deniz motor kuvvetleri ve ticaret gemileri alanlarında eğitim ve öğretim verilmekteydi. 1904 yılından itibaren sadece deniz kuvvetlerine yönelik teknik personel yetiştirmeye yönelik yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi verilmeye başlanmıştır. 1960 yılında Uluslar arası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) kabul edilerek, Uluslar arası Denizcilik Eğitim Üyesi olmuştur. O tarihten bu yana Varna Deniz Harp Akademisi dünyada tanınan ve denkliği kabul edilen bir devlet üniversite olmuştur. Yabancı öğrenci kabulune 1993 yılında başlamış olup ilk mezunlar donanım ve ticaret filoları üzerine verilmiştir.

Varna Deniz Harp Akademisi donanma subayları yetiştiren askeri bir kurumdur. Sivil öğrenciler askeri disipline tabii olmadıkları gibi eğitim esnasında denizclik üniforması giymeleri isteğe bağlıdır. Üniforma 75 Eur ücret karşılığında okul kantininden temin edilebilir.

Yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi veren Varna Denizcilik üniversitesi olarak bilinen, Nikola Vaptsarov Deniz Harp Akademisi, Bulgaristan’ın en eski eğitim kurumudur. Sadece Bulgaristan Deniz Kuvvetlerinin gelişmesine değil, aynı zamanda bu ülkenin teknik aydınlarının gelişmesi ve denizcilik sektörünü de büyük katkılarda bulunmuştur.

Yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi verilen üniversite kampüsü bünyesinde birçok eğitim ve sosyal tesisleri mevcuttur. Balkanların en büyük “Planetaryumu (Gök Bilim Evi) bulunmaktadır. Bu tesislerde disiplinli bir eğitimden geçen öğrenciler özel değerlendirme yöntemleri ile bütün dünya limanlarında saygı duyulan denizciler olmaları amaçlanmaktadır.

Varna Denizcilik Üniversitesi, yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi programı hem savunma hem de ticaret filoları için entegre edilmiştir. Mezun olan öğrenciler ister donanmada isterlerse ticaret gemilerinde rahatlıkla görev alabilmektedirler.

Varna Deniz Harp Akademisi, yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi veren ve Uluslararası Denzcilik Örgütü’nün kısa adıyla IMO tam üyesi bir kurumdur.

Bugün Nikola Vaptsarov Deniz Harp Akademisi, ulusal güvenlik ve savunma, denizcilik ve deniz teknolojileri alanında yüksek öğrenim, eğitim ve araştırma için en prestijli ulusal bir kurumdur. Akademi, üniversite eğitim kurumu olarak Değerlendirme ve Akreditasyon Ulusal Ajansı tarafından akreditasyon almış bulunmaktadır.

Yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi alan öğrenciler, yaz kamplarını kapsayan eğitim ve öğretim esnasında, Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin hemen hepsi kullanılmaktadır.Bununla birlikte mevcut sekiz laboratuar ile üç binden fazla sanal simülasyonlarla da öğrencilere eğitim verilmektedir.

Varna Deniz Harp Akademisi öğrenci yurdu yönetiminin, yurt odaları içerisinde sigara ve alkol kullanımına karşı kati kuralları vardır. Bu kurala uymayan öğrencinin yurt ile ilişiği kesilir. Eğitimine devam eder ancak okul yurdunda kalamaz. Konaklamasını okul civarında aylık 150-200 Eur kira ile ev kiralayarak sağlamak durumunda kalır.

Varna Denizcilik Üniversitesi‘ne yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi için katılan her öğrenci öncelikle yüzme ve tekne direksiyon (dümen) ile yelkenli kullanma eğitiminden geçerler.Daha sonraki yıllarda diğer kapsamlı eğitimlere geçerler. Ayrıca öğrencilerin büyük bir kısmı uluslararası tekne, yelkenli ve yüzme yarışmalarına katılmaktadırlar. Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) tam üye olmasından dolayı Varna Denizcilik Üniversitesinde Yurtdışında gemi kaptanlığı eğitimi mezunu öğrenciler tüm dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilerek tanınmakta olup gerek ticaret, gerekse donanma gemilerinde alanlarına göre görev alabilirler.

Akademinin yapısı üç ana üniteden oluşmaktadır; Gemicilik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Lisans sonrası Çalışmalar Bölümü (PGSD)

Başlıca Bölümler: Gemi Elektronik Mühendisliği, Gemi Elektrik Zabitliği, Uzak Yol Gemi Kaptanlığı, Gemi Tamir Teknolojileri, Filo Liman Teknolojileri ve Gemi Mühendisliği, Güverte Zabitliği, Deniz Haberleşme Zabitliği, Deniz Kuvvetleri Mühendisliği, Deniz Harp Zabitliği / Subaylığı.

Kuruluş Yılı 1881

Popüler Bölümler Gemi Kaptanlığı, Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Elektronik Mühendisliği

Toplam Öğrenci 11000

Yıllık Kontenjan 2600