skip to Main Content
İSTANBUL 0555 804 2871 0216 337 0212 BURSA 0537 588 3631 0224 323 0300 SOFYA +359 87 840 9696

Bulgaristan’da Tıp Eğitimi

bulgaristanda tıp eğitimi

Sofya St.Kliment Ohridski Üniversitesi

Bulgaristan’da tıp eğitimi alan öğrenciler kadavra üzerinde çalışma eğitimi tıp 1.sınıf 2.döneminde başlamaktadır. Bu da öğrencilere daha erken bilgilenme ve öğrenme avantajı sağlamaktadır. Bulgaristan’da tıp eğitimi alan öğrenciler, üniversitenin araştırma hastanesinde hem staj eğitimlerini  hem de öğrenimlerini yapmaktadır.

  • Kuruluş Yılı 1888
  • Statüsü Devlet Üniversitesi
  • Lisans Eğitim Süresi 5,5 Yıl
  • Lisans Eğitim Ücreti 7700 Eur
  • Hazırlık Eğitim Ücreti 3500 Eur

Bulgaristan’da tıp eğitimi hesaplı eğitim, yaşam ve ulaşım ücretleri ile ön plana çıkmaktadır. Avrupa Birliği diploması ile dünya genelinde geçerliliği olması ve İngilizce dilinde eğitim vermesi diğer avantajlarıdır. Bulgaristan’da tıp eğitimi için kendi eğitim hastanelerine sahip, köklü devlet üniversiteleri olması nedeniyle dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendisine çekmektedir.

Bulgaristan’da Tıp Eğitimi

Bulgaristan’da tıp eğitimi Avrupa’da eğitim kalitesi bakımından ilk üçe giren üniversitesinin olması öğrencilerin geleceği açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bulgaristan’ın en köklü üniversitelerinden biri olan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesinin kuruluşu günümüzden 110 yıl öncesine dayanmaktadır. Bulgaristan’da tıp eğitimi okumak isteyen öğrencilerin birinci tercihidir.

Diploması Avrupa ülkelerinde tanınan okulda 83 ayrı dalda eğitim verilmektedir. Yedi farklı fakülte kampüsünden oluşan üniversitede eğitim kalitesi en üst düzeydedir. Ayrıca çeşitli kültürel, sanatsal, sportif aktivite olanakları ve öğrenci klüpleri okulun öğrencilere sunmuş olduğu imkanlardandır. Okulun eğitim kalitesi olarak Avrupa’da eğitim kalitesi bakımından ilk üçe giriyor olması öğrencilerin geleceği açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca okulun çok köklü bir geçmişi vardır. Bu da öğrencilere her anlamda çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi, Bulgaristan’da tıp eğitiminin verildiği en iyi üniversitelerden biridir. Bulgaristan genelinde sadece bu üniversitede İngilizce dilinde Eczacılık eğitimi verilmektedir.
İngilizce eczacılık bölümü öğrencilerimiz tarafından çok tercih edilmektedir.

Türkiye’deki tıp eğitimi sistemine göre ‘kadavra’ üzerinde çalışma eğitimi üniversitelerimizde tıp bölümü 4. sınıfında görülürken, Sofya Tıp Üniversitesinde tıp bölümü 1. sınıf 2. döneminde görülmektedir. Bu da öğrencilerimize daha erken bilgilenme ve öğrenme avantajı sağlamaktadır.

Okulun kendine ait araştırma hastanesinin bulunmasi tıp eğitiminde çok önemlidir. Sofya Tıp Üniversitesinin araştırma hastanelerinde öğrenciler hem staj egitimlerini yapıp, hemde öğrenimlerini tamamlamaktadırlar.

sofia-university

Pleven Tıp Üniversitesi

Pleven Tıp Üniversitesi Bulgaristan’da tıp eğitimi verilen beş tıp üniversitesinden birisidir. Pleven Tıp Üniversitesi 1974 yılında kurulmuştur. Pleven Tıp Üniversitesi öğrencilerine 1000′den fazla yataklı hastanede eğitim verilmektedir.

Pleven Tıp Üniversitesi, Bulgaristan’da tıp eğitimi için gerekli olan tüm teorik, klinik öncesi ve klinik bölümleri bulunuyor. Pleven Tıp Üniversitesi bölümleri öğrenci sayısı yaklaşık 2500’dir. Ukrayna, Moldova, Yunanistan, Türkiye, Nijerya, Kıbrıs, ABD, İngiltere ve Fransa’dan tıp eğitimi için öğrenciler Pleven Tıp Üniversitesi’ne gelmektedir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi

Plovdiv Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak 1945 yılında kurulmuştur. 1972 yılında Plovdiv TıpAkademisi adını almıştır. 1974 Diş Hekimliği Fakültesi kurulmuştur. 1997 tarihinde Plovdiv TıpÜniversitesi olmuştur. Plovdiv Tıp Üniversitesi taban puanları yoktur. Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümleri için ÖSS sınav şartı aranmamaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümlerinde giriş şartları kimya ve biyolojiderslerinin ortalamalarının 3 olması gerekir. Plovdiv Tıp Üniversitesi ücretleri İngilizce bölümlerinde daha yüksektir. Plovdiv Tıp Üniversitesi YÖK Denklik bulunmaktadır. Plovdiv Üniversitesi 136 profesör ve doçent ve 498 akademik perseneli ile hizmet vermektedir.

Varna Tıp Üniversitesi

Bulgaristan’da tıp eğitimi alabileceğiniz bir diğer okul Varna Tıp Üniversitesi 1960 yılında kurulmuştur. 1972 yılında Varna Tıp Akademisi olmuştur. 1995 yılında Varna Tıp Üniversitesi adını almıştır. 2006 yılından bu yana diplomaları Avrupa Birliğinde geçerlidir. Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk öğrencileri, öğretim yılı 2006-2007 öğretim yılında eğitimine başlamıştır. 2007 yılında Varna Tıp Üniversitesi kurulmuştur.

Varna Tıp Üniversitesi taban puanları yoktur. Varna Tıp Üniversitesi giriş şartları kimya vebiyoloji derslerinin ortalamalarının 3 olması gerekir. Varna Tıp Üniversitesi ücretleri İngilizce bölümlerinde daha yüksektir. Varna Tıp Üniversitesi bölümleri öğrenci sayısı yaklaşık 5000’dür.

Universite Statüsü Bölümler Eğitim Ücreti
Sofia St.Kliment Ohridski University Devlet Üniversitesi Tıp, Eczacılık 7700 Eur
Medicial University of Pleven Devlet Üniversitesi Tıp 7500 Eur
Medicial University of Varna Devlet Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği 7000 Eur
Medicial University of Sofia Devlet Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık 8000 Eur
Medicial University of Plovdiv Devlet Üniversitesi Tıp 8000 Eur