skip to Main Content

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

yurtdışında üniversite eğitimi

Bölüm Seçimi

Yurtdışında üniversite eğitimi bölüm seçimi, öğrencinin geçirdiği lise eğitim hayatı ile doğrudan ilişkilidir. Temel olarak biyoloji ve kimya derslerinizdeki başarınız; tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi sağlık bilimleri bölümlerinde başarılı olabileceğinizi gösterir. Matematik ve kimya derslerinizdeki başarınız; Makine, elektrik, mekatronik ya da inşaat gibi mühendislik bölümlerinde başarılı olabileceğinizi gösterir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyor ve yeteneğiniz olduğunu merak mı ediyorsunuz? Online Yetenek Testlerini deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Internette “Online Aptitude Test” yani Online Yetenek Testi şeklinde arama yaparak gelen sonuç sayfalarındaki testlere katılabilirsiniz.

Bütün bunların sonunda yine de yurtdışında üniversite eğitimi alacağınız bölüm konusunda kararsızsanız bunun için bazı çözümler mevcut. Mesela; tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi sağlık bilimleri bölümlerinden hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda karar veremiyorsanız tıp hazırlığına kayıt olabilirsiniz. Hazırlık bitiminde diş hekimliği ya da eczacılık bölümlerinde lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

Bölüm Değiştirme

Hatta sadece sağlık bilimlerinde geçerli olmak üzere kararınızı lisans eğitimi 1.sınıfı alttan dersiniz kalmayacak şekilde tamamladıktan sonra bile değiştirebilirsiniz. Çünkü sağlık bilimlerinde, tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinin 1. sınıf eğitim ders programı aynıdır. Yine aynı şekilde mühendislik bölümleri arasında karar veremiyorsanız hazırlık eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra bölüm değiştirebilirsiniz.

Ülke Seçimi

Yurtdışında üniversite eğitimi için hangi bölümde eğitim alacağınıza karar verdikten sonra şimdi sırada ülke seçimi var. Doğru ülkeyi seçebilmek için elinizde bazı parametrelerin bulunması gerekir. Eğitim ve yaşam maliyetleri, ülkenin uzaklığı, iklim ve yaşam şartları, diplomanızın uluslar arası geçerliliği bu kriterlerden bazılarıdır.

Ulaşım

Bulgaristan; eğitim ve yaşam maiyetleri, konumu, eğitim kalitesi ve uluslar arası geçerliliğe sahip diploması bakımından açık ara önde bir tercihtir. Yurtdışında üniversite eğitimi için evinden ve ailesinden ilk defa uzak kalan bir öğrenci adına mesafenin yakın ve ekonomik bir şekilde sağlayabiliyor olması çok önemlidir.

Mesela Bulgaristan – İstanbul arası 100 TL bilet ücreti ile 7 saatlik bir otobüs yolculuğuyla kolayca ve konforlu bir şekilde yapılabiliyor. Yıllarca yaşayacağınız ülkenin alışık olduğunuz bir iklime sahip olması oraya olan adaptasyonunuza da katkı sağlayacaktır. Yurtdışında üniversite okuyacak öğrenciler için Bulgaristan iklimi, Türkiye ile çok benzerlik gösterir.

yurtdışında üniversite eğitimi

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında üniversite eğitimi için ülke seçimde en önemli konu eğitim ve yaşam maliyetidir. Yaşam maliyeti özellikle önemlidir çünkü bir çok ülkede 2-3 aylık yaşam maliyeti bir yıllık eğitim ücretine denk gelir.

Okul, konaklama, yemek masrafı olarak düşündüğümüz zaman ortalama rakamlarla Amerika’da eğitim yıllık 25.000 USD, İngiltere’de 20.000 USD, Kanada’da 15.000 USD ve Avustralya’da 13.000 USD iken Bulgaristan’da 6.000 USD ile hem eğitim hem de konaklama dahil yaşam maliyetinizi karşılayabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversiteye Nasıl Kayıt Olabilirim?

Yurtdışında üniversite eğitimi alacağınız bölüme karar verdiyseniz artık kayıt sürecine geçebilirsiniz. Yurtdışında bir çok ülkede üniversite giriş sınavı yerine başarılı oldukları ilgi alanlarına göre üniversiteye yerleşim söz konusudur.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve hemşirelik gibi sağlık bilimleri bölümlerinden birinde eğitim almak isteyen bir öğrencinin lise biyoloji ve kimya yılsonu not ortalamalarına bakılır. Makine, elektrik, mekatronik ya da inşaat gibi mühendislik bölümlerinden birinde eğitim almak isteyen öğrencinin ise lise matematik ve fizik yılsonu not ortalamalarına bakılır. Okumak istediğiniz bölümün not gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığınızı ölçmek için sizler için hazırladığımız Giriş Notu Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Giriş notlarını karşılayan öğrenci kayıt için gerekli evrakları birkaç gün içerisinde ilgili kurumlardan tedarik ederek kayıt sürelerini geçirmeden danışmanına iletmelidir.

Konaklama Seçimi

Yurtdışında üniversite eğitimi alacak öğrencilerin en merak ettiği konulardan biride konaklama seçenekleridir. Avrupa Birliği ülkelerinde okul yurtları belirli standartlar ile düzenlenmiştir.

Buna örnek olarak odada kalacak öğrenci sayısı ve her odanın kendisine ait bağımsız WC ve banyoya sahip olmasını sayabiliriz. Bir Avrupa Birliği tam üyesi olan Bulgaristan’da okul yurt odalarında en fazla iki öğrenci kalabilir. Bazı yurtlarda çift kişilik ücret ödeyerek odada tek kişi kalma imkanı mevcuttur.
Universium olarak yurtdışında üniversite eğitimi öğrencilere okul kayıt işlemleri hizmeti yanı sıra uygun fiyatlar ile konaklayabilecekleri güvenli, hijyenik ve eğitim görecekleri okullara yakın yurt ayarlamalarını da yapıyoruz.

Yaşam Maliyetleri

Konaklama ve yaşam maliyetleri açısından değerlendirecek olursak Sofya, Türkiye’nin büyük şehirleri ile benzerlik gösterir. Bulgaristan’ın diğer şehirlerindeki yaşam maliyetleri Türkiye’nin büyük şehirleri dışında kalan bölgeler ile benzerlik gösterir. yurtdışında üniversite eğitimi alacak öğrencilerin eğitim ve yaşam maliyetlerini doğru şekilde analiz etmeleri gerekir. Nitekim bazı ülkelerde yaşam maliyeti eğitim maliyetinin iki hatta üç katıdır.

Sofya’da Konaklama

Öğrenci yurt ücretleri; elektrik, su dahil, yemek hariç ortalama 100 Eur civarındadır. Yurt odaları iki kişilik olup karma değil kız ve erkek öğrenciler ayrı kısımlarda kalırlar. Odalar; yatak, elbise dolabı, çalışma masası ve sandalye gibi demirbaşlara sahiptir. Ayrıca her bir odanın içinde kendine ait banyo ve tuvaleti mevcuttur.

Yurtdışında üniversite eğitimi alacak öğrencilerin bir diğer önem verdiği konu da beslenme ve damak tadıdır. Yurdun yemekhanesi Türk öğrencilerin hassasiyetlerine ve damak tatlarına uygun yemekler çıkarır. Dileyen öğrenciler elektrikli ocak, çay ve kahve makineleri satın alıp odalarında kullanabilirler. Bu sayede öğrenciler sabah kahvaltılarını ve acil beslenme ihtiyaçlarını odalarında giderebilirler. Yeni öğrencilere tavsiyemiz konaklamaya yurtlarda başlayıp ilerleyen yıllarda kiralık dairelere geçmeleridir. Bu sayede öğrenciler daha yoğun sosyal ilişkiler içinde olabilir ve bilmedikleri bir ülkeyi daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.

Gerek hazırlık öncesi gerekse hazırlık eğitimini tamamlamış fakülte öğrenciler kiralık dairelere çıkmak istediklerinde güvenilir gayrimenkul danışmanlarına yönlendiriyoruz. Aylık ortalama ev kiraları okula yakınlık mesafesi ve metre kare ölçüsüne göre 300-400 Eur’dur.

Varna’da Konaklama

Yurtdışında üniversite eğitimi için Varna şehrini tercih eden öğrenciler okul yurtlarında kalabilecekleri gibi Varna’nın bir turizm beldesi olmasından ve eğitim öğretim döneminde turist olmamasından dolayı yurt hizmeti veren yıldızlı otellerde de yine yurt ücretine konaklayabilmektedir.

Ayrıca kiralık dairede konaklamak isteyen öğrenicileri de güvenilir gayrimenkul danışmanlarına yönlendiriyoruz. Varna’da ev kiraları Sofya ile kıyaslandığında daha ekonomiktir. Varna’da aylık ortalama ev kiraları metre kare ölçüsüne göre 200-300 Eur’dur.

Svishtov’da Konaklama

Svishtov yurtdışında üniversite eğitimi için Tuna nehri kıyısında yerleşik ideal bir eğitim destinasyonudur. Svishtov Üniversitesi diğer adıyla D.A. Tsenov Ekonomi Akademisi’nde işletme, bankacılık, Finans ve sigorta gibi bölümler mevcuttur. Yıllık lisans eğitim ücreti 1000 Eur’dur.

İnşaatı yeni tamamlanan okulun kendisine ait yurt binasında 2 kişilik odalarda kişi başı aylık 40 Eur ücrete konaklayabilirsiniz. Odada tek kalmak isterseniz aylık 60 Eur ödemeniz yeterlidir.

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Avantajları

Eğitim açısından

 • Üniversite giriş sınavı olmadan ilgi duyduğunuz bölümde eğitim alabilirsin
 • Yurtdışında üniversite eğitimi alırken diğer yandan akademik araştırma yapabilecek ve eğitim sonrası kariyerinizde ilerlemeni sağlayacak seviyede yabancı dil öğrenirsin.
 • Türkiye’deki özel üniversite maliyetine yakın bütçelerle uluslar arası geçerliliği olan üniversitelerde eğitim görebilirsin.
 • Avrupa’da ekonomi eğitimi alman durumunda 3 yılda mezun olabilirsin.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi devam ederken farklı kültürlerden öğrenciler ile dostluklar kurarak ikinci bir yabancı dil öğrenebilirsin.

Kariyer açısından

 • Severek okuyacağın bir bölüm seçersen, mesleğini de severek yaparsın.
 • Eğitim hayatında farklı kültürlerden gelen öğrencilerle uzun yıllar geçireceğinden dolayı dünyaya bakışın ve vizyonun gelişir.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi hayatında edindiğin arkadaş ve sosyal çevre vasıtasıyla geniş bir sosyal çevreye sahip olursun ve ilerleyen dönemde staj, yüksek lisans, doktora ve iş bulma aşamalarında önemli faydasını görürsün.
 • Lisans eğitimi sonrası yüksek lisans ve doktoraya devam ederek yurtdışında kalmaya devam edebilir ve hayatını istediğin ülkede kurabilirsin.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi hayatın devam ederken çok uluslu global şirketleri tanıma ve gözlemleme şansı yakalarsın.

Kişisel açıdan

 • Yurtdışında üniversite eğitimi sayesinde sahip olduğun oturum kartı sayesinde pek çok ülkeyi gezme şansı yakalarsın.
 • Avrupa’da ekonomi alanında eğitim alman durumunda 3 yılda mezun olur ve yaşıtlarından 1 yıl önce iş hayatına başlayabilirsin.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi süresince uzun yıllar geçireceğinden dolayı özgüvenin artar, sorumluluk duygusu gelişir.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi sayesinde farklı kültürlerden öğrencilerle hayat boyu sürecek dostluklar kurabilirsin.

Konaklama Seçenekleri

Şehir

Yurt Ücreti

Kiralık Daire

Geçim Maliyeti

Sofya 80-100 Eur 250-300 Eur 300-350 Eur
Varna 60-90 Eur 150-200 Eur 250-300 Eur
Pleven 60-90 Eur 150-200 Eur 250-300 Eur
Svishtov 40-50 Eur 120-200 Eur 200-250 Eur

*Geçim maliyeti okul yurdunda konaklayan bir öğrencinin konaklama dahil aylık toplam geçim masrafıdır.

Giriş Notu Hesaplama Aracı

Yükleniyor