skip to Main Content
İSTANBUL 0555 804 2871 0216 337 0212 BURSA 0537 588 3631 0224 323 0300 SOFYA +359 87 840 9696

Bulgaristanda Mimarlık Eğitimi

Bulgaristanda Mimarlık Eğitimi

Bulgaristanda Mimarlık eğitimi, kalitesi, özgün eğitim anlayışı ve eğitim ücretleri ile Avrupa’da ön plana çıkmaktadır. Bulgaristan mimarlık fakültelerine kayıt olmak için bir sınava tabii tutulmazsınız. Bulgaristan Üniversiteleri Mimarlık fakültelerine kayıt olmak için lise mezunu olmanız yeterlidir.

Bulgaristanda Mimarlık fakültelerinin eğitim dili İngilizcedir. Mimarlık Fakültesinin temel felsefesi: kültürel ve etik değerleri özümsemiş bireylere: tasarım, üretim ve yönetim alanlarındaki gereksinimlere karşılık verebilecek bilgi ve deneyim birikimiyle donatılmış. Çağdaş teknolojileri kullanan, uluslararası iş dünyasında çalışabilecek, meslek etiği felsefesi. Takım çalışması becerisi ve girişimcilik ruhuna sahip mühendisler ve mimarlar yetiştirmeyi amaçlar. Bulgaristan’da Mimarlık eğitimi kaliteli lisans yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile Uluslar arası platformda bilimsel ve teknolojik gelişmelere liderlik edebilecek öz güveni olan Mimarlar ve İç mimarlar yetiştirmeyi öngörür.

Bulgaristanda Mimarlık Fakülteleri

Bulgaristanda Mimarlık fakülteleri meslek etiğine ve projelerde takım çalışmasına uyumlu;

  • Edinilen bilgiyi geliştirip dönüştüren ve üreten ve dünya da teknolojik ve bilimsel girişimlere liderlik edebilecek mimarlar yetiştirmeyi hedefler.
  • Bulgaristan’da mimarlık eğitimi gören üniversite öğrencileri, teknolojik, sosyal ve estetik alanlardaki yeniliklere açık bir eğitim ortamında eğitim alırlar.
  • Güncel mesleki pratiklerle yoğun ilişki içinde bulunarak tecrübe kazanmaları sağlanır. Bulgaristan’da mimarlık fakülteleri, yenilikçi ve araştırmacı mimarlarının yetişmesine katkı sağlar.
  • Yerel, ulusal ve uluslararası düzeylerde mimari, çevresel ve teknolojik sorunlara çözüm getiren tasarımların geliştirildiği mimarlar yetişir.
  • Disiplinler arası araştırmaların yapıldığı, ulusal ve uluslararası ölçeklerde etkin rol alan bir fakülteler olmayı hedefler.

Bulgaristanda Mimarlık Eğitim Süresi?

Bulgaristanda Mimarlık fakültesi eğitimi 5,5 yıldır. Üniversite öğrencileri yüksek lisans derecesi ile Yüksek Mimar ünvanı ile mezun olurlar. Bulgaristan’da mimarlık eğitimi, sadece bir meslek edindirme misyonunun ötesinde modern fikirlere sahip üniversite öğrencileri yetiştirme yönünde bir pozisyon almaktadır. Mimarlık bölümü öğrenenleri yoğun bir 5,5 yıllık eğitim sürecinde donanımlı birer meslek insanı olarak kendilerini yetiştirmek üzere hazırlanmaktadırlar. Bulgaristan’da mimarlık bölümü dinamik ve değişimlere açık yapısı ile gelişimimizi desteklemektedir.

Bulgaristan’da mimarlık okumak için gelen öğrencilerin sayısı her geçen yıl artmakta ve buna uygun olarak eğitim alanları yenilenmekte ve eğitim kadrolar genişlemektedir.

Bulgaristanda üniversite eğitimi, fakülteler ve bölümler hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Bulgaristan üniversiteleri tam listesi için buraya tıklayın