skip to Main Content

Bulgaristan’da Üniversite – Bölüm Seçimi

bulgaristanda üniversite bul mobil

Üniversite Seçimi

Bulgaristan’da üniversite eğitimi, hesaplı eğitim ve yaşam maliyetleri ile beraber dünya sırlamasında ilk 500 listesinde yer alan prestijli, yüksek kaliteli eğitim veren ve akreditasyonu yüksek üniversitelere sahiptir. Bulgaristan’da yüksek öğrenim görmeye karar veren öğrencinin yapması gereken ilk şey kendisi için doğru üniversite ve programı seçmek olacaktır.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler için ülkenin neredeyse bütün şehirlerinde en az bir adet yüksek kaliteli ve uluslararası standartlarda eğitim veren üniversitesi mevcuttur. Bunlar arasından bazıları;

  • Sofya şehrinde bulunan Sofia University St.Kliment Ohridski’dir. 25 binden fazla öğrencisi ile dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500 listesinde yer alan bir kurumdur.
  • Sofya şehrinde yerleşik Technical University of Sofiaözellikle mühendislik alanında eğitim alacak öğrenciler için ilk tercihler arasındadır. Türkiye dahil Avrupa ve Amerika’nın önde gelen eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde olması ayrıca önemlidir.
  • Pleven şehrinde bulunan Medical University of Plevenözellikle Bulgaristan’da tıp eğitimi almayı düşünen öğrenciler için ideal bir üniversitedir.

Yurtdışında Türkçe dilinde eğitim almak isteyen öğrenciler Yükseköğretim Kurumu’nun güncel karar ve duyurularını mutlaka takip etmeli ve YÖK tarafından Türkçe dilinde eğitim vermesine onay verilmiş üniversitelerde eğitim almaya özen göstermelidir. Konu hakkında YÖK’ün 25.08.2016 tarihli duyurusuna bakabilirsiniz.

Eğitim Dili ve Hazırlık Eğitimi

Eğitim dili İngilizce’dir. Bulgaristan, dünyanın dört bir yanından öğrenci alan Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir.

Bulgaristan’da hazırlık eğitimi 4+4 aylık iki dönemden oluşan bir akademik yıl sürer. Hazırlık eğitiminin ilk döneminde öğrenciler temel İngilizce gramer eksiklerini tamamlarlar. Öğrenci ikinci dönem kayıt olduğu lisans programına uygun şekilde lise seviyesinde; biyoloji, kimya, matematik ya da fizik konuları içeren İngilizce dersler görür. Tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi sağlık bilimlerinde eğitim alacak öğrenci biyoloji ve kimya dersleri, mühendislik eğitimi alacak öğrenci ise matematik ve fizik dersleri görür.

Bütün öğrenciler seçtikleri bölüm ya da eğitim dili ne olursa olsun ülkede geçirdikleri süre zarfında kolay adaptasyon için hazırlık eğitimi esnasında 150 saat Bulgarca dil eğitimi de görürler.

Bulgaristan’da hangi bölüme kayıt olursanız olun, İngilizce hazırlık eğitimi ya da her üniversitenin kendi düzenlediği hazırlık muafiyet sınavları zorunlu olarak öğrencilere sunulmaktadır. Bulgaristan’da üniversiteler hazırlık muafiyeti için sadece kendi yeterlilik sınavlarını sunmakla birlikte TOEFL ya da IELTS gibi sınav dereceleri kabul edilmemektedir.

Öğrenci hangi şehirde ya da üniversitede lisans eğitimine kayıt olursa olsun hazırlık eğitimini kayıt olduğu üniversitede alabileceği gibi Sofya Universitesi St.Kliment Ohridski İngilizce hazırlık departmanında da hazırlık eğitimini tamamlayabilir. Hazırlık eğitimi, lisans eğitimine kıyasla daha hafif bir ders programı içerir. Bu sayede öğrenci ilk defa gittiği ve henüz tam anlamıyla tanımadığı ülkeye ve insanlarına daha kolay adapte fırsatı bulur.